Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Deportacje Żydów z Węgier do Auschwitz” – nowa lekcja internetowa

ps
25-07-2014

Historii Żydów deportowanych z Węgier na zagładę do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz latem 1944 r. poświęcona jest nowa otwarta lekcja internetowa dostępna na stronie Muzeum. W tym roku obchodzimy 70. rocznicę tamtych wydarzeń.

PRZEJDŹ DO LEKCJI

Tematem głównym jest eksterminacja Żydów z Węgier w Auschwitz, ale także historia społeczności żydowskiej tego kraju przed II wojną światową, jak i w okresie poprzedzającym deportacje. Autorem lekcji jest dr Piotr Setkiewicz, kierownik Centrum Badań Muzeum.

— Lekcja dostępna jest w dwóch językach: polskim i angielskim. Całość zawiera obszerny wykład historyczny, który jest obudowany fragmentami relacji byłych więźniów, multimedialnie opracowanymi fotografiami, dokumentami archiwalnymi oraz mapami, które dostosowano do specyfiki nauczania internetowego — powiedziała Agnieszka Juskowiak-Sawicka, kierująca E-learningiem w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Główna faza deportacji Żydów z Węgier rozpoczęła się 14 maja i trwała do 9 lipca 1944 r. W tym okresie do Auschwitz przyjechały 142 pociągi, którymi łącznie deportowano ok. 420 tysięcy osób. — Kiedy dodamy do tej liczby transporty z kwietnia oraz kilka mniejszych z końca lata i jesieni 1944, to wówczas łączna liczba deportowanych z Węgier wyniesie ok. 430 tysięcy. Bezpośrednio po przyjeździe do Auschwitz w komorach gazowych życie straciło 325 – 330 tys. osób, czyli ponad 75 procent wszystkich deportowanych — powiedział dr Piotr Setkiewicz.

Lekcja poświęcona eksterminacji Żydów z Węgier jest pierwszą z kilku lekcji, które udostępnimy w najbliższym czasie. Niedługo na stronie pojawią się kolejne materiały związane z siedemdziesiątymi rocznicami, które przypadają w tym roku: likwidacji obozu rodzinnego dla Sinti i Romów, transportom Polaków w czasie Powstania Warszawskiego oraz buntowi Sonderkommando — powiedziała Agnieszka Juskowiak-Sawicka.

Poza tym w niedalekiej przyszłości w Internecie pojawi się wersja lekcji „Auschwitz – obóz koncentracyjny i zagłady” w języku niemieckim.