Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Dar Volkswagena dla Miejsca Pamięci Auschwitz

01-07-2019

28 czerwca w berlińskim Miejscu Pamięci Niemieckiego Ruchu Oporu przedstawiciele firmy Volkswagen, przy współpracy z Międzynarodowym Komitetem Oświęcimskim, przekazali w darze Muzeum Auschwitz dwa mikrobusy, które wesprą działalność edukacyjną Miejsca Pamięci.

 

Fot. Bartosz Bartyzel
Fot. Bartosz...
Fot. Bartosz Bartyzel
Fot. Bartosz...
Fot. Bartosz Bartyzel
Fot. Bartosz...
Fot. Bartosz Bartyzel
Fot. Bartosz...

Współpraca Muzeum Auschwitz, firmy Volkswagen i MKO trwa już od ponad trzech dekad, a ważnym jej elementem są wspólne edukacyjne przyjazdy grup młodzieży niemieckiej i polskiej, uczniów szkół zawodowych koncernu Volkswagen.

– Znaczenie Miejsca Pamięci Auschwitz jako miejsca ostrzeżenia i pamięci rośnie w tych trudnych europejskich czasach. Im więcej świadków historii odchodzi na zawsze, tym większa jest rola samego autentycznego miejsca, które przypomina o ofiarach, ale i o przyczynach ich prześladowania, o antysemityzmie, o prześladowaniu Polaków i innych narodów – powiedział wiceprezes MKO Christoph Heubner. – Chcemy zapewnić, by pamięć o okrucieństwach i cierpieniach nigdy nie zaniknęła – podkreślił.

– Samochody te będą niezwykle ważnym wsparciem naszej codziennej pracy pedagogicznej, organizacji obchodów rocznicowych czy różnych międzynarodowych seminariów, zwłaszcza, iż zainteresowanie wizytą w Miejscu Pamięci wśród młodych ludzi z całego świata nieustannie rośnie. Dzięki temu wsparciu logistycznemu w tych wydarzeniach mogą cały czas uczestniczyć byli więźniowie – powiedział dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Andrzej Kacorzyk.

Od 1987 roku w Miejscu Pamięci Auschwitz pomagało blisko 3300 młodych Niemców i Polaków, Wspólnie wspierają oni w zachowanie autentyzmu Miejsca Pamięci Auschwitz: usuwają chwasty, pomagają w nakładaniu drutu kolczastego na poobozowe ogrodzenia, wpierają specjalistów Miejsca Pamięci m.in. w procesie konserwacji butów należących do ofiar obozu.

Członek zarządu Volkswagena Gunnar Kilian powiedział, że możliwość wspierania Muzeum jest dla jego firmy zaszczytem. – Dzięki wspólnym projektom całe jedno pokolenie wyznaje zasadę, że w Europie nie ma miejsca na antysemityzm i ksenofobię. Cieszę się, że wielu młodych ludzi ma możliwość konfrontacji z historią Auschwitz, a pracując tam mają możliwość spotkania się z tymi, którzy przeżyli. To konkretna praca na rzecz tego miejsca i konkretna konfrontacja ze skutkami narodowego socjalizmu – powiedział.

– Dla Volkswagena jest ważne to, że może wysyłać tutaj niemiecko-polską młodzież. Nie chodzi już tyle o samą historię, co o człowieczeństwo, empatię, tolerancje, szacunek dla innych. Tego uczymy podczas naszych projektów. To miejsce jest smutne, ale zarazem jest to miejsce, w którym wykazywano niezwykle dużą siłę przetrwania. Gdy jestem w Miejscu Pamięci, jestem niesamowicie dumna, że mogę dla niego pracować – powiedziała Ines Doberanzke, przedstawicielka firmy Volkswagen opiekująca się grupami odwiedzającymi Miejsce Pamięci.

Dzięki partnerstwu z Volkswagenem i Międzynarodowym Komitetem Oświęcimskim w Muzeum Auschwitz możliwa była organizacja wielu ważnych międzynarodowych wydarzeń edukacyjnych, dokonanie remontu sal wykładowych, czy też wydanie kilku ważnych publikacji, w tym zbioru dziesięciu książek ze wspomnieniami ocalałych  przygotowanego na 70-lecie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Samochody przekazane przez koncern Volkswagen wspierają konserwatorów Miejsca Pamięci, natomiast minibusy pomagają Międzynarodowemu Centrum Edukacji o Auschwitz I Holokauście m.in. w przewozie byłych więźniów obecnych na wydarzeniach edukacyjnych w Miejscu Pamięci.