Aktualności
Dar Volkswagena dla Miejsca Pamięci Auschwitz
28 czerwca w berlińskim Miejscu Pamięci Niemieckiego Ruchu Oporu przedstawiciele firmy Volkswagen, przy współpracy z Międzynarodowym Komitetem Oświęcimskim, przekazali w darze Muzeum Auschwitz dwa mikrobusy, które wesprą działalność edukacyjną Miejsca Pamięci.
Współpraca Muzeum Auschwitz, firmy Volkswagen i MKO trwa już od ponad trzech dekad, a ważnym jej elementem są wspólne edukacyjne przyjazdy grup młodzieży niemieckiej i polskiej, uczniów szkół zawodowych koncernu Volkswagen.
– Znaczenie Miejsca Pamięci Auschwitz jako miejsca ostrzeżenia i pamięci rośnie w tych trudnych europejskich czasach. Im więcej świadków historii odchodzi na zawsze, tym większa jest rola samego autentycznego miejsca, które przypomina o ofiarach, ale i o przyczynach ich prześladowania, o antysemityzmie, o prześladowaniu Polaków i innych narodów – powiedział wiceprezes MKO Christoph Heubner. – Chcemy zapewnić, by pamięć o okrucieństwach i cierpieniach nigdy nie zaniknęła – podkreślił.
– Samochody te będą niezwykle ważnym wsparciem naszej codziennej pracy pedagogicznej, organizacji obchodów rocznicowych czy różnych międzynarodowych seminariów, zwłaszcza, iż zainteresowanie wizytą w Miejscu Pamięci wśród młodych ludzi z całego świata nieustannie rośnie. Dzięki temu wsparciu logistycznemu w tych wydarzeniach mogą cały czas uczestniczyć byli więźniowie – powiedział dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Andrzej Kacorzyk.
Od 1987 roku w Miejscu Pamięci Auschwitz pomagało blisko 3300 młodych Niemców i Polaków, Wspólnie wspierają oni w zachowanie autentyzmu Miejsca Pamięci Auschwitz: usuwają chwasty, pomagają w nakładaniu drutu kolczastego na poobozowe ogrodzenia, wpierają specjalistów Miejsca Pamięci m.in. w procesie konserwacji butów należących do ofiar obozu.
Członek zarządu Volkswagena Gunnar Kilian powiedział, że możliwość wspierania Muzeum jest dla jego firmy zaszczytem. – Dzięki wspólnym projektom całe jedno pokolenie wyznaje zasadę, że w Europie nie ma miejsca na antysemityzm i ksenofobię. Cieszę się, że wielu młodych ludzi ma możliwość konfrontacji z historią Auschwitz, a pracując tam mają możliwość spotkania się z tymi, którzy przeżyli. To konkretna praca na rzecz tego miejsca i konkretna konfrontacja ze skutkami narodowego socjalizmu – powiedział.
– Dla Volkswagena jest ważne to, że może wysyłać tutaj niemiecko-polską młodzież. Nie chodzi już tyle o samą historię, co o człowieczeństwo, empatię, tolerancje, szacunek dla innych. Tego uczymy podczas naszych projektów. To miejsce jest smutne, ale zarazem jest to miejsce, w którym wykazywano niezwykle dużą siłę przetrwania. Gdy jestem w Miejscu Pamięci, jestem niesamowicie dumna, że mogę dla niego pracować – powiedziała Ines Doberanzke, przedstawicielka firmy Volkswagen opiekująca się grupami odwiedzającymi Miejsce Pamięci.
Dzięki partnerstwu z Volkswagenem i Międzynarodowym Komitetem Oświęcimskim w Muzeum Auschwitz możliwa była organizacja wielu ważnych międzynarodowych wydarzeń edukacyjnych, dokonanie remontu sal wykładowych, czy też wydanie kilku ważnych publikacji, w tym zbioru dziesięciu książek ze wspomnieniami ocalałych przygotowanego na 70-lecie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Samochody przekazane przez koncern Volkswagen wspierają konserwatorów Miejsca Pamięci, natomiast minibusy pomagają Międzynarodowemu Centrum Edukacji o Auschwitz I Holokauście m.in. w przewozie byłych więźniów obecnych na wydarzeniach edukacyjnych w Miejscu Pamięci.