Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Budowanie mostu przyjaźni

22-07-2009

25 edukatorów z Izraela wzięło udział w dwunastodniowym seminarium pt. „Auschwitz w zbiorowej świadomości w Polsce i na świecie. Rola i znaczenie pamięci Auschwitz-Birkenau dla Żydów i Polaków” zorganizowanym przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Wśród nich byli pracownicy Instytutu Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie, przewodnicy oprowadzający grupy w jego muzeum historycznym, liderzy-przewodnicy przyjeżdżający z młodzieżą izraelską do Polski, a także edukatorzy z innych izraelskich ośrodków — Beit Lohamei Hagetaot (Kibuc Bohaterów Getta) i Massuah Institute.

W programie seminarium znalazły się m.in. specjalistyczne zwiedzanie terenów byłego obozu Auschwitz-Birkenau oraz wykłady i warsztaty poświęcone historii niemieckiej okupacji w Polsce, historii obozu Auschwitz, a także kwestiom konfliktów pamięci polskiej i żydowskiej, stosunkom polsko-żydowskim oraz historii politycznej i sytuacji społeczno-politycznej w Polsce po 1989 r.

Uczestnicy spotkali się z byłą więźniarką Auschwitz, Zofią Łyś, wzięli udział w warsztatach prowadzonych w Archiwum, Dziale Zbiorów, w Dziale Konserwacji Muzeum oraz na wystawach narodowych. Mieli także okazję odwiedzić miejsca, które zwykle nie są prezentowane zwiedzającym, jak wieżę wartowniczą, czy rezerwatowy blok 28, w którym mieściła się część obozowego szpitala.

— Od paru lat miałam zamiar tu przyjechać, żeby podnieść swoje kwalifikacje, w tym co robię w ciągu ostatnich lat. Może to zabrzmi dziwnie, ale to było moje marzenie. Chciałam po prostu wiedzieć więcej. Dla mnie to jest bardzo ważne — powiedziała jedna z uczestniczek seminarium Adina Shtoyer.

Goście z Izraela odwiedzili również inne miejsca pamięci w Polsce, m.in. tereny byłego obozu na Majdanku oraz ośrodka zagłady w Bełżcu, a także Brzeszcze, gdzie mieścił się jeden z podobozów Auschwitz oraz tereny kopalni Jawiszowice, w której pracowali więźniowie.

Podczas wspólnego roboczego spotkania goście z Izraela oraz przewodnicy i pracownicy MCEAH mieli okazję wymienić poglądy i własne doświadczenia. Dyskutowano o współczesnych problemach nauczania o Auschwitz i Holokauście, metodyce oprowadzania po miejscach pamięci, a także o dalszej współpracy instytucji polskich i izraelskich.

— Myślę, że to jest bardzo ważne i jak najwięcej takich wymian umożliwi zbudowanie mostu naszej przyjaźni. Gdy przyjeżdżają grupy z Oświęcimia, mam okazję ich oprowadzać po naszym Muzeum i to jest dla mnie wielki zaszczyt. W relacjach polsko-izraelskich coś zmieniło się na lepsze. Widzę to cały czas — uważa Rachel Volkenfeld z Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie. — Po pierwsze, jest dialog. Kiedyś go nie było, dzisiaj jest cały czas. Próbujemy jak najwięcej spotykać się z polską młodzieżą. To nie zawsze nam wychodzi, bo przyjeżdżamy na dosyć krótki czas. Musimy to tak zorganizować, żebyśmy mieli czas i na spotkania, i na odwiedziny. Myślę, że to jest bardzo ważne. Przeszłości nie możemy zmienić, możemy się tylko nauczyć, ale to co jest najważniejsze, to budować lepszą przyszłość razem — dodała.

Oprócz wykładów i wizyt w miejscach związanych z historią Holokaustu, w programie seminarium uwzględniono także zwiedzanie miejsc związanych z historią i kulturą Polski, takich jak: Zamek Królewski na Wawelu, Kopalnia Soli w Wieliczce oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

W seminariach organizowanych przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau od 1993 roku wzięło dotychczas udział ponad 250 edukatorów z Izraela.

Uczestnicy seminarium podczas zwiedzania byłego obozu Auschwitz-Birkenau Fot. jarmen
Uczestnicy...
Uczestnicy seminariumna terenie kopalni Jawiszowice. Fot. jarmen
Uczestnicy...