Aktualności
Auschwitz: Wagony z czasów wojny staną przy rampie
"Słowo Polskie Gazeta Wrocławska": Jutro, 27 stycznia, w Oświęcimiu rozpoczynają się obchody 60. rocznicy wyzwolenia obozu KL Auschwitz-Birkenau. W szczególny sposób upamiętniona będzie rampa wyładunkowa - miejsce, gdzie przyjeżdżały transporty z więźniami z całej Europy - donosi gazeta.
Organizacje żydowskie z Francji zleciły muzeum w Oświęcimiu znalezienie wagonów z czasów II wojny światowej. Koniecznie miały być francuskie, takiego było bowiem życzenie fundatorów. Oświęcimskie muzeum wagony znalazło dopiero w Jaworzynie, w wagonowni PKP. Ich renowacji podjęło się tutejsze Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku dodaje gazeta.
"Przez tydzień, od rana do późnego wieczora, piętnaście osób czyściło to wszystko z rdzy i brudu" - mówi Ryszard Boduszek, kustosz jaworzyńskiego muzeum. "Ze środka trzeba było usunąć obicia. Wagony musiały wrócić do swojego pierwotnego wyglądu. W podłodze nawet dobrze zachowały się deski z czasów II wojny światowej" - mowi kustosz.
Odnowione wagony wyjechały do Oświęcimia w poniedziałek. Zgodnie z życzeniem fundatorów nie mają żadnych oznaczeń. Ale ludzie odwiedzający obóz będą wiedzieli, skąd pochodzą. Każdy ma tabliczkę z nazwą jaworzyńskiego muzeum. "To było dla nas ogromnie prestiżowe zadanie" - podkreśla kustosz.
Muzealnicy i pracownicy kolei uważają, że bardzo prawdopodobne jest, iż tymi wagonami w czasie II wojny światowej transportowano więźniów do obozu w Auschwitz. Tymczasem w okresie PRL-u służyły kolejarzom jako domki campingowe. "Stały na przykład w Szczawnie Zdroju - mówi "Słowo Polskiemu Gazecie Wrocławskiej" Ryszard Buduszek.