Aktualności
„Auschwitz - Pamięci Europy - Pamięć Europejska”. Nowy projekt edukacyjny dla grup młodzieży szkolnej z Europy.
„Auschwitz – Pamięci Europy – Pamięć Europejska” to nowy projekt edukacyjny Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście skierowany do zagranicznych grup młodzieży szkolnej realizowany we współpracy z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży.
Grupy będą mogły wziąć udział w trzydniowych pobytach studyjnych obejmujących zwiedzanie Oświęcimia, terenów byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, a także warsztaty tematyczne prowadzone przez edukatorów MCEAH.
– Tragedia Auschwitz zmusza nas wszystkich do zmierzenia się z przerażającym rozdziałem historii człowieka po to, byśmy mogli budować przyszłość opartą na pamięci, wolnej od antysemityzmu, rasizmu i wielu innych ideologii nienawiści, wolnej od dehumanizacji – powiedział dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński.
– Fenomen pamięci wykracza znacznie poza wiedzę historyczną rozumianą jako zestaw faktów, dat i liczb. Auschwitz służy jako kluczowy punkt w kształtowaniu powojennej tożsamości. Wiara w to, że możemy zapobiec kolejnemu Auschwitz jako ludzkość, była kamieniem węgielnym powojennych zmian politycznych - także w kontekście europejskim – podkreślił.
Dyrektor MCEAH Andrzej Kacorzyk podkreślił, że „wielowymiarowość historii Auschwitz pozwala poznać skalę prześladowań zorganizowanych przez nazistowskie Niemcy wobec różnych grup ofiar w wielu częściach okupowanej Europy”.
– W tym szczególnym miejscu możemy zastanawiać się nad mechanizmami, które umożliwiły Holokaust oraz represje wobec różnych grup ofiar. Te refleksja ma zwiększyć wrażliwość i świadomość naszej własnej indywidualnej odpowiedzialności za otaczającą nas rzeczywistość. Dlatego chcemy umożliwić to na większą skalę młodzieży z różnych części Europy – podkreślił Andrzej Kacorzyk.
Koszty programu merytorycznego, noclegów i wyżywienia zostaną pokryte ze środków Fundacji Auschwitz-Birkenau pozyskanych specjalnie na działania edukacyjne, które nie pochodzą z Funduszu Wieczystego wspierającego konserwację w Miejscu Pamieci. Organizatorzy nie pokrywają kosztów transportu, ubezpieczenia oraz wydatków natury prywatnej.
Projekt jest realizowany we współpracy z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży, gdzie zakwaterowani będą uczestnicy. MDSM zapewnia także dostęp do sali seminaryjnej do samodzielnej pracy edukacyjnej oraz wsparcie techniczno-organizacyjne wolontariusza.
W projekcie mogą brać udział grupy uczniów z opiekunami liczące maksymalnie 30 osób. Z jednego kraju wziąć udział mogą maksymalnie dwie grupy. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.
Zgłoszenia do udziału w projekcie prosimy nadsyłać poprzez FORMULARZ ONLINE.
Koordynacja projektu: Nataliia Tkachenko, .
Przykładowy program:
Dzień 1
• Przyjazd i zakwaterowanie
• Zwiedzanie miasta Oświęcim z przewodnikiem
Dzień 2
• Zwiedzanie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau z przewodnikiem
• Warsztaty tematyczne (do wyboru)
Dzień 3
• Warsztaty podsumowujące „Jedenaste. Nie bądź obojętny”