Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata.” Rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu

ps
12-01-2024

Podsumowano ogólnopolski konkurs „Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata…” realizowany przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz. Finał piątej edycji odbył się 10 stycznia.

Fot. Łukasz...
Joanna Rzepka,...
Fot. Paulina Byrska...

– Formuła konkursu daje przestrzeń do refleksji nad ponadczasowym wymiarem doświadczenia Auschwitz, Holokaustu i II wojny światowej. Tę refleksję widać chociażby w trwającej debacie dotyczącej uniwersalnych mechanizmów prowadzących do wykluczenia i wojen – podkreślał Andrzej Kacorzyk, dyrektor MCEAH.

– W sposób szczególny zależało nam na tym, aby uwrażliwić twórców na szczególne aspekty związane z przedstawianiem Auschwitz w perspektywie współczesnych wydarzeń. Wiemy, że jest to niezwykle delikatny aspekt, w którym znajomość granic jest bardzo ważna - powiedziała koordynatorka konkursu Katarzyna Odrzywołek-Paleta.

Przed przygotowaniem prac konkursowych wybrani uczestnicy wzięli udział w seminarium w Miejscu Pamięci Auschwitz, które obejmowało m.in. zwiedzanie terenów byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady oraz prezentację na temat jego symboliki i znaczenia.

Przez kilka kolejnych miesięcy, samodzielnie lub w zespołach, trwały prace nad tworzeniem prac w ramach trzech kategorii: film, fotografia, grafika. Efekty prac zostały ocenione przez komisję konkursową, a laureaci wraz opiekunami merytorycznymi zaproszeni do wzięcia udziału w oficjalnym zakończeniu konkursu.

„Odczłowieczonych portret własny, to manifest przeciwko dehumanizacji. Ten symboliczny portret niech będzie ostrzeżeniem przed ludzką degeneracją, która wyzwoliła w człowieku najgorsze z możliwych instynktów. Czy czyjeś istnienie może być mniej warte od innego? Czy człowiek może decydować o istnieniu drugiego człowieka? Te pytania spędzają mi sen z powiek” – napisała Joanna Rzepka, zdobywczyni 1 miejsca w kategorii Grafika, autorka pracy „Ściana. Stany umysłu – (nie)pamięć”.

„Pomyślałam w czasie robienia tego zdjęcia o tym, że być może decyzja tych ludzi o przyjeździe do Muzeum, wpłynie na ich życie. Ktoś z nich zrobi coś dla kogoś, zareaguje na przemoc albo hejt, żeby już nigdy zło nie zwyciężyło, bo jak napisał Edmund Burke 'Aby zło zatriumfowało, wystarczy, aby dobry człowiek niczego nie robił'” – napisała zwyciężczyni w kategorii Fotografia Paulina Byrska.

 

Laureaci V edycji ogólnopolskiego konkursu „ Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata”

FILM

1 miejsce: Filip Król - X LO im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach
2 miejsce: Igor Sąsiadek i Agata Szmitka - Zespół Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini
3 miejsce: Weronika Ciałowicz - Uniwersytet Jagielloński – kierunek literaturoznawstwo 

Wyróżnienie:
Jan Hyacent i Filip Król -  X LO im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach

FOTOGRAFIA

1 miejsce: Paulina Byrska - Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu

Wyróżnienie: Magdalena Stybak - Zespół Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu

GRAFIKA

1 miejsce: Joanna Rzepka - Akademia Śląska
2 miejsce: Maria Syamenchyk - Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
                 Kamila Januszko - I LO im. Leona Kruczkowskiego w Tychach
3 miejsce: Maja Serda - I LO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie

Wyróżnienie:
Justyna Nawrotkiewicz - Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu

Prace nagrodzone w konkursie zostały zebrane i opublikowane w katalogu w formacie PDF.

Pliki do pobrania