Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Apel o przekazywanie pamiątek poobozowych

ps/bb
13-11-2015

Miejsce Pamięci Auschwitz to nie tylko rozległy teren i autentyczne poobozowe bloki, baraki, wieże strażnicze…, ale także dziesiątki tysięcy przedmiotów o szczególnym charakterze, wymowie i symbolice. Pamięć nie jest dana raz na zawsze. W chwili, gdy odchodzą ostatni naoczni świadkowie i ocalali, musimy wspólnie starać się ją budować na tym co nam pozostaje: relacjach byłych więźniów i autentycznych przedmiotach związanych z KL Auschwitz.

- Każdy obiekt może mieć swoje olbrzymie znaczenie i powinien odnaleźć swoje miejsce w zbiorach Miejsca Pamięci - podkreśla dr Piotr M.A.Cywiński, dyrektor Muzeum. - Tu będą chronione, konserwowane, badane, eksponowane. Tu jest ich miejsce. Dlatego jeszcze raz ponawiamy apel o przekazywanie Muzeum osobistych poobozowych pamiątek - podkreśla.

- Wśród najnowszych darów przekazanych do Zbiorów Miejsca Pamięci są m.in. prace artystyczne, listy obozowe, a także drobne przedmioty należące do więźniów obozu - relacjonuje Agnieszka Sieradzka pracownik Zbiorów Muzeum. - Osobiste pamiątki związane z historią tego miejsca mają ogromne znaczenie zarówno dla upamiętnienia ich właścicieli, jak i dla uzupełnienia naszej wiedzy o niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau - zauważa Sieradzka.

 

Portret Felicji Wanke-Lutobarskiej wykonany przez jej obozową koleżankę Eugenię Kaczyńską
Portret Felicji...
Stanisław Serafini - portret wykonany przez nieznanego z nazwiska współwięźnia
Stanisław Serafini...
Sygnet wykonany w obozie Auschwitz dla więźnia Stanisława Rudka
Sygnet wykonany w...
Numer obozowy wygrawerowany na kawałku metalu na odręcznie wykonanym pasku
Numer obozowy...
List nielegalnie przeszmuglowany i wysłany potajemnie przez Felicję Wanke-Lutobarską w czasie ewakuacji z Auschwit
List nielegalnie...

Portret i list

Do Felicji Wanke-Lutobarskiej (w obozie Kręglewska, nr obozowy 46135), byłej więźniarki obozów Auschwitz i Ravensbrück, należały ołówkowy portret wykonany przez jej obozową koleżankę Eugenię Kaczyńską, a także fragment formularza listu obozowego.

Portret  wykonany został w obozie Auschwitz II-Birkenau w 1943 r. Obie współwięźniarki dzieliły jedną pryczę, na której w ukryciu powstała praca. Do jej wykonania zostały wykorzystane resztki papieru pakowego, którym owinięta była kilogramowa paczka, przesłana do obozu przez matkę portretowanej.

List natomiast został nielegalnie przeszmuglowany i wysłany potajemnie przez Felicję Wanke-Lutobarską w czasie ewakuacji z obozu Auschwitz. Podczas przymusowego postoju transportu w Zagłębiu Saary pociąg z więźniarkami kierowanymi do obozu w KL Ravensbrück przez dłuższy okres czasu stał na bocznicy. Zatrudnieni tam robotnicy cywilni starali się nawiązać kontaktu z więźniami. Jeden z nich, z pochodzenia Polak, zaproponował, że może wysłać krótkie listy do rodzin. Pani Felicja Kręglewska wręczyła mu ołówkowy portret wraz z listem skierowanym do matki, Stanisławy Kręglewskiej. Felicja Wanke-Lutobarska zmarła 31 października 2015 r.

Portret i oznaczenie więźniarskie

Oryginalny portret ołówkowy na brystolu, przedstawiający Stanisława Serafini w ubiorze więźniarskim z numerem „P 9307” wykonany nielegalnie w KL Auschwitz przez nieznanego z nazwiska współwięźnia, a także oryginalne oznaczenie więźniarskie z KL Mauthausen - numer obozowy „118273” wygrawerowany na kawałku metalu w połączeniu z odręcznie wykonanym paskiem, przekazała do Zbiorów Muzeum rodzina nieżyjącego już więźnia.

Sygnet

Do Zbiorów trafił także oryginalny sygnet wykonany w obozie Auschwitz dla więźnia Stanisława Rudka (nr obozowy 9305) podarowany przez jego krewną. Znajdują się na nim inicjały „RS”, numer więźniarski, a także daty aresztowania i osadzenia w więzieniu Montelupich w Krakowie „8 VII 1940”. Sygnet został dostarczony do Krakowa przez nieznanego z nazwiska więźnia zwolnionego z KL Auschwitz i oddany siostrze Stanisława Rudka. Przekazując go do Muzeum, rodzina uznała, że przedmiot ten powinien wrócić w miejsce, gdzie został wykonany i gdzie 15 czerwca 1942 r. Stanisław Rudek został zamordowany.

Obraz

Muzeum otrzymało również współczesny obraz autorstwa byłego więźnia Carla Schachtera. Jego tematyka nawiązuje do przeżyć z okresu okupacji, uwięzienia w getcie warszawskim oraz w obozie