Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Akademia Wolontariusza dla uczestników z całego świata. Po raz pierwszy stacjonarnie.

KM/PS
10-10-2024

14 osób z: Australii, Grecji, Łotwy, Polski, Portugalii, Stanów Zjednoczonych, Węgier i Wielkiej Brytanii, wzięło udział w Akademii Wolontariusza w Muzeum Auschwitz. Projekt organizowany przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz Archiwum Muzeum po raz pierwszy odbył się w formie stacjonarnej i spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Uczestnicy byli jedną z pierwszych grup, która skorzystała z otwartego właśnie hostelu Muzeum znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie Miejsca Pamięci.

 

– W poprzednich latach Akademia odbywała się w trybie zdalnym. Okazało się, że pierwsza edycja, w której wolontariuszy i wolontariuszki zaprosiliśmy do Muzeum, przyciągnęła znacznie więcej chętnych, niż mogliśmy przyjąć. Dlatego zdecydowaliśmy się na rozszerzenie planowanej grupy uczestników – powiedziała Katarzyna Marcak, kierująca w MCEAH Wolontariatem i Praktykami.

Od 28 września do 5 października wolontariusze pomagali w realizacji projektu „Przywrócenie tożsamości deportowanych i więzionych w KL Auschwitz” prowadzony w Archiwum przez Sekcję Analiz i Informacji Archiwalnej. Ich zadaniem było wprowadzanie danych oraz indeksowanie jednej z częściowo zrekonstruowanych list transportowych, a mianowicie listę 750 więźniów przeniesionych 25 sierpnia 1944 r. z KL Auschwitz do KL Neuengamme. W transporcie znajdowali się głównie elektromonterzy, ślusarze i kierowcy, którzy po przeniesieniu do KL Neuengamme, w większości zostali zatrudnieni przy montażu silników i gąsienic w pojazdach wojskowych.

– Na zakończenie uczestnicy zostali poproszeni o przygotowanie krótkiej prezentacji o wybranej przez siebie osobie, z której dokumentami pracowali. Niezwykle poruszające było to, że z podstawowych danych znajdujących się w poobozowych dokumentach, uczestnikom projektu udało się złożyć rozbudowane biogramy konkretnych ludzi więzionych w obozie Auschwitz – podkreśliła Katarzyna Marcak.

– Myślę, że było to jedno z najbardziej interesujących i niesamowitych doświadczeń w moim życiu. Dowiedziałam się tak wiele o sobie, ofiarach Auschwitz i obecnych wysiłkach badawczych mających na celu zachowanie pamięci o nich. Jestem bardzo dumna, że mogłam uczestniczyć w takim projekcie i jednocześnie smutna, że musi się on tak szybko zakończyć. Zobaczenie kulis pracy Archiwum było dla mnie prawdziwym skarbem, a badanie konkretnych ofiar w ramach projektu sprawiło, że to doświadczenie stało się jeszcze bardziej osobiste, ponieważ teraz znam nazwiska, których nigdy nie zapomnę. Przyjechałem tu z zainteresowaniem i pasją do historii Auschwitz i jego ofiar, ale teraz opuszczam Miejsce Pamięci z głębokim poczuciem więzi – powiedziała Eilidh Bowen.

– Dla mnie, studenta historii w programie magisterskim na Uniwersytecie Villanova w Stanach Zjednoczonych, uczestnictwo w Akademii było ważnym doświadczeniem na kilku poziomach.  Umożliwiło mi nie tylko poznanie historii Holokaustu, ale też wewnętrznego funkcjonowania dużego muzeum od ekspertów w swoich dziedzinach. Mogłem prowadzić badania w uznanej na całym świecie instytucji, a także poznawać historię w miejscu, gdzie się ona wydarzyła. Niezwykle cennebyło poznanie perspektywy innych wolontariuszy z całego świata. To połączenie doświadczeń, którego nie da się powtórzyć w żadnej sali wykładowej – powiedział Allen Christopher Rosso.

– Wolontariat przy bazie danych transportu Neuengamme otworzył mi oczy na wiele aspektów historii Auschwitz, z których nie zdawałam sobie sprawy. Zdobyłam umiejętności, które będę mogła wykorzystywać na co dzień w swojej pracy naukowej, a co najważniejsze, mogła lepiej zrozumieć nieludzkie warunki, w jakich żyli więźniowie. Podczas wolontariatu byliśmy prowadzeni przez proces poznawania życia więźnia, opierając się jedynie na dokumentach dostępnych w archiwach. Nauczyliśmy się, jak nadać więźniom twarz, a pod koniec procesu nasza relacja z nimi nie opiera się tylko na liczbach, ale stała się osobista – powiedziała Veronika Kuroli.

– Jestem zaszczycona, że mogłam być częścią tego projektu wolontariackiego i naprawdę mam nadzieję, że będę mogła być wolontariuszką w projektach w przyszłości, osobiście lub przez Internet. Zespół Muzeum jest bardzo przyjazny, ale też niezwykle kompetentny. Czuć, z jaką pasją wszyscy podchodzą do swojej pracy, co sprawia, że to doświadczenie jest jeszcze ważniejsze – powiedziała Jan Flynn.

– Obecność wolontariuszy na miejscu dała im zupełnie inne możliwości od pracy wyłącznie w pracowni wirtualnej. Mogli oni samodzielnie zmierzyć się z przeprowadzeniem kwerendy. Poznali także, na czym faktycznie polega praca w Sekcji Analiz i Informacji Archiwalnych oraz jak z danych podanych w dokumentach tworzy się opis losów osoby więzionej w obozie. Podczas pracy wolontariusze opracowali ponad 800 dokumentów, związanych z grupą 750 osób przeniesionych z KL Auschwitz do KL Neuengamme – powiedziała Anna Jawień z Sekcji Analiz i Informacji Archiwalnej Archiwum.

– Niejednokrotnie w swoich poszukiwaniach uczestnicy szli dalej, starając się np. znaleźć jak najwięcej informacji o powojennych losach Ocalałych. To pokazuje ich wielkie zaangażowanie. Co ważne, część osób zadeklarowało chęć kontynuacji wolontariatu w formie zdalnej – dodała Katarzyna Marcak.

Podczas Akademii uczestnicy nie tylko wykonywali prace wolontariackie, ale też mogli rozszerzyć swoją wiedzę dotyczącą historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, jak również poznać pracę i wyzwania niektórych części Muzeum, jak Archiwum, Zbiory, czy Pracownie Konserwatorskie.

Uczestnicy Akademii Wolontariusza byli jedną z pierwszych grup, która mogła skorzystać z nowego hostelu Muzeum. – Daje nam to możliwość nie tylko noclegu w bezpośrednim sąsiedztwie wejścia do Muzeum. To także komfortowe miejsce do pracy w grupach, co jest niezwykle istotne w kontekście przyszłych projektów MCEAH – powiedziała Katarzyna Marcak.

Hostel ma służyć przede wszystkim wolontariuszom i wolontariuszkom, a także osobom uczestniczącym w projektach edukacyjnych prowadzonych w Muzeum przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Więcej informacji dla osób, które chciałyby wspomóc misję Muzeum w ramach wolontariatu i praktyk.