Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Akademia Wolontariusza 2023. Zaproszenie do udziału w projekcie.

MCEAH
05-09-2023

„Akademia Wolontariusza” to projekt Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz skierowany do osób zainteresowanych historią obozu Auschwitz oraz wolontariatem w Archiwum Miejsca Pamięci. Akademia odbywać się będzie w trybie zdalnym w dniach 13 października – 23 listopada. Wszystkie zajęcia i spotkania prowadzone będą w języku angielskim.

 

– W ubiegłorocznej, pierwszej edycji projektu wzięły udział osoby z całego świata. Wśród uczestników znaleźli się mieszkańcy m.in. Australii Francji, Macedonii, Niemiec, Nigerii, czy Stanów Zjednoczonych. Pokazuje to, że projekty realizowane przez Muzeum mogą docierać do bardzo odległych miejsc, a co najważniejsze wiele osób chce poświęcać im swój czas. Ma to ogromną wartość, bowiem wolontariat na rzecz Miejsca Pamięci i osobiste zaangażowanie w ochronę pamięci pomaga budować wspólnotę, świadomą moralnej odpowiedzialności za przeciwstawianie się złu – podkreśliła kierująca Biurem Wolontariatu w MCEAH Katarzyna Marcak.

– Co dla nas niezwykle istotne, niektórzy uczestnicy pierwszej edycji projektu kontynuują swój wolontariat w Miejscu Pamięci w różnych formach – zarówno wyłącznie online, jak i w trybie hybrydowym – podkreśliła Marcak.

Uczestnicy Akademii będą mieć możliwość dokładnego poznania historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. W programie zaplanowano zwiedzanie w formie online, a także dodatkowe zajęcia prowadzone przez historyków i edukatorów Muzeum. 

W ramach wolontariatu na rzecz Miejsca Pamięci, uczestnicy Akademii będą pomagać w międzynarodowym projekcie „Przywrócenie tożsamości deportowanych i więzionych w KL Auschwitz na podstawie danych archiwalnych PMA-B w Oświęcimiu i Archiwum Arolsen w Bad Arolsen”.

– Obecnie pracujemy nad indeksacją dokumentów w naszej bazie danych. Wybrany zespół akt, z którymi będą pracować uczestnicy Akademii, to dokumenty personalne więźniarek obozu Auschwitz, które 10 października 1944 r. zostały przeniesione do podobozu Buchenwaldu Markkleeberg – powiedziała Anna Jawień z Biura ds. Byłych Więźniów.

PROGRAM AKADEMII

Udział w Akademii Wolontariusza jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona. O udziale nie decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby zainteresowane prosimy o wypełnienie formularza online do 24 września 2023 r.

Kontakt:

Pliki do pobrania

akademia_wolontariusza_2023__program_pl.pdf
akademia_wolontariusza_2023__program_pl.pdf
Ramowy program Akademii Wolontarusza