Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

62. rocznica pierwszego transportu polskich więźniów do KL Auschwitz

12-06-2002

14 Czerwca 1940 roku z więzienia w Tarnowie hitlerowcy przewieźli do nowo utworzonego obozu koncentracyjnego Auschwitz grupę 728 Polaków (w tym około 20 polskich Żydów), głównie młodych ludzi — członków podziemnych organizacji niepodległościowych, żołnierzy kampanii wrześniowej 1939 roku — których aresztowano gdy próbowali przedrzeć się na Węgry a stamtąd do Francji, do powstającej tam armii polskiej.

Gdy w drodze z Tarnowa do Oświęcimia pociąg zatrzymał się w Krakowie, więźniowie ujrzeli wiwatujących na dworcu Niemców i usłyszeli nadawaną przez megafony informację o zdobyciu Paryża przez armię hitlerowską - kończyła się operacja Fall Gelb, której głównym celem było pokonanie Francji i podbój Europy Zachodniej.

W godzinach popołudniowych pociąg wjechał na oświęcimską rampę w pobliżu przyszłego obozu. Wśród bicia zapędzono pierwszych więźniów KL Auschwitz do budynków dawnego monopolu tytoniowego ponieważ sam obóz nie był jeszcze przygotowany na przyjmowanie transportów. O godzinie osiemnastej na polecenie okupantów rozległo się w całym mieście bicie dzwonów kościelnych. W ten sposób chcieli oni dać wyraz swej radości po zdobyciu francuskiej stolicy.

Tak rozpoczął działalność obóz, którego ofiarą miało paść półtora miliona ludzi, głównie Żydów, lecz także ponad 70 tys. Polaków, ponad 20 tys. Cyganów, kilkanaście tysięcy sowieckich jeńców wojennych i tysiące ludzi innych narodowości.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI

Tarnów, 13 czerwca 2002 r.

  • 10.00 - Sesja Rady Miejskiej w Tarnowie z udziałem uczestników obchodów rocznicowych (Sala Lustrzana)
  • 11.30 - Przemarsz pod Pomnik Pierwszego Transportu; składanie wieńców i kwiatów
  • 12.00 - Przejazd autobusem do Złotej
  • 13.00 - Uroczysta Msza Święta w intencji Ofiar Obozu i byłych więźniów KL Auschwitz-Birkenau
  • 15.00 - Wspólny posiłek i spotkanie koleżeńskie w Domu Strażaka w Złotej Wieczorem powrót autobusem do Domu Nauczyciela w Tarnowie

Uwaga!

Od 12 czerwca 2002 r. zapewniamy bezpłatny nocleg i wyżywienie dla byłych więźniów KL Auschwitz-Birkenau wraz z opiekunami w Domu Nauczyciela w Tarnowie.
Prosimy o potwierdzenie (tel. 0602 287 433)

Oświęcim, 14 czerwca 2002 r.

  • 7.00 - Wyjazd uczestników uroczystości autobusem do Oświęcimia
  • 10.00 - Zbiórka uczestników przy kościele Miłosierdzia Bożego na Zasolu w Oświęcimiu; uroczysta msza św. w intencji ofiar KL Auschwitz; po zakończeniu mszy św. przemarsz pod "Ścianę Śmierci" na terenie byłego KL Auschwitz I
  • 11.00 - Okolicznościowe wystąpienia; składanie wieńców i kwiatów
  • 12.00 - uroczysty koncert chóru „Concertus”
  • 12.30 - Złożenie wieńców i kwiatów pod budynkiem, w którym umieszczony był pierwszy transport do obozu; zwiedzanie pomieszczeń przyszłej stałej wystawy o pierwszych Polakach w KL Auschwitz
  • 13.30 - Wspólny posiłek i spotkanie koleżeńskie w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu

Organizatorzy:

  • Tarnów, 13 czerwca 2002 r.

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich (tel. 0602 287 433)
Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem
Urząd Miejski w Tarnowie

  • Oświęcim, 14 czerwca 2002 r.

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich
Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau (tel. 033 8431934)

Plakat uroczystości
Plakat uroczystości