Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

14 czerwca 1940 r. – nowa wystawa internetowa Muzeum Auschwitz

ps
12-06-2017

Historię deportacji pierwszego transportu Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz opowiada nowa wystawa internetowa w Google Cultural Institute przygotowana przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

 

PRZEJDŹ DO WYSTAWY

„Za datę uruchomienia KL Auschwitz przyjmuje się 14 czerwca 1940 r. –  dzień, w którym niemieccy naziści skierowali do obozu pierwszy transport więźniów politycznych – 728 Polaków z więzienia w Tarnowie. W tarnowskim więzieniu, traktowanym przez władze okupacyjne także jako punkt zbiorczy, osadzono więźniów m.in. z Krakowa, Zakopanego, Rzeszowa, Jarosławia, Przemyśla, Sanoka, Nowego Sącza” – czytamy.

Większość spośród tej grupy stanowili młodzi ludzie: gimnazjaliści, studenci, wojskowi, przedstawiciele różnych zawodów: prawnicy, nauczyciele, księża, robotnicy, chłopi. Zostali oni aresztowani jesienią 1939 r. lub na wiosnę 1940 r., m.in. w czasie próby przedostania się do Polskich Sił Zbrojnych we Francji i Wielkiej Brytanii, za działalność konspiracyjną czy też w ramach realizacji Nadzwyczajnej Akcji Pacyfikacyjnej wymierzonej przeciwko polskiej inteligencji zwanej akcją AB (niem. Außerordentliche Befriedungsaktion – AB) lub w czasie ulicznych obław.

Wystawa opowiada historię wydarzeń z 13 czerwca 1940 r. – kiedy więźniowie opuścili więzienie w Tarnowie oraz 14 czerwca, kiedy zostali przeprowadzeni ulicami miasta na tamtejszy dworzec kolejowy i przewiezieni pociągiem do obozu Auschwitz. Ekspozycja zawiera także wszystkie zachowane fotografie rejestracyjne więźniów pierwszego transportu do Auschwitz wraz z danymi, które udało się ustalić. Z 728 więźniów deportowanych 14 czerwca 1940 r. wojnę przeżyło 298, zginęło 272, a w przypadku 158 los jest nieznany.

Autorami wystawy są Mirosław Obstarczyk oraz Teresa Zbrzeska, projekty graficzne wykonała Elżbieta Pietruczuk. Wystawa jest kolejną ekspozycją przygotowaną przez Miejsce Pamięci Auschwitz w ramach projektu Google Cultural Institute.

Muzem Auschwitz wydało również książkę „Początki Auschwitz w pamięci pierwszego transportu polskich więźniów politycznych”. W publikacji autorstwa dyrektora Muzeum dr. Piotra M. A. Cywińskiego fragmenty relacji byłych więźniów z pierwszego transportu zestawiono w siedmiu rozdziałach tworzących płynnie opowiedzianą historię tych, którzy trafili 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz.

O pierwszych tygodniach nowo tworzonego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz i o jego pierwszych więźniach opowiada także lekcja internetowa „Pierwsze transporty Polaków do Auschwitz”. Przybliża ona historię transportów Polaków z dystryktu krakowskiego w Generalnym Gubernatorstwie: z więzień w Tarnowie (14 czerwca 1940 r.), Nowym Wiśniczu (20 czerwca 1940 r.) i Montelupich w Krakowie (18 lipca 1940 r.), oraz grupy 271 więźniów przywiezionych do obozu Auschwitz w czerwcu i na początku lipca 1940 r., z obozu przejściowego w Sosnowcu w rejencji katowickiej.

O projekcie GCI

Google Cultural Institute dostarcza technologie, które pomagają społecznościom przynieść skarby ich kultur, archiwa, miejsca dziedzictwa narodowego oraz inne historyczne materiały online. Celem tej globalnej platformy jest zwiększenie zakresu i ilości materiału ze świata kultury, który wszyscy mogą wirtualnie odkrywać, co w konsekwencji prowadzi do demokratyzacji dostępu do kultury oraz zachowują ją dla przyszłych pokoleń. Google Cultural Institute zrzesza już ponad 600 partnerów z 60 krajów i zawiera ponad 6,2 miliona obiektów muzealnych autorstwa ponad 8 tysięcy artystów.

Wystawy Muzeum Auschwitz w Google Cultural Institute