Zdjęcia i dokumenty historyczne
Fotografie z albumu Karla Hoeckera
Autor: SS
Uroczyste otwarcie szpitala SS. Znajdował się on w bezpośrednim sąsiedztwie obozu koncentracyjnego Auschwitz II-Birkenau. Wrzesień 1944 r. Dzięki uprzejmości Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie.
Pobierz zdjęcieNiemieccy esesmani przed budynkiem SS-Unterkunftsgebäude
Autor: SS
Zdjęcie dzięki uprzejmości Mirosława Ganobisa.
Pobierz zdjęcieFotografie z albumu Karla Hoeckera
Autor: SS
Richard Baer, trzeci i ostatni komendant Auschwitz; Josef Mengele, dr medycyny, jeden z obozowych lekarzy; Rudolf Hoess, założyciel obozu Auschwitz i jego pierwszy komendant. Międzybrodzie Bialskie, ośrodek wypoczynkowy SS, 1944 r.
Pobierz zdjęcieFotografie z albumu Karla Hoeckera
Autor: SS
Właściciel albumu, Karl Hoecker, w otoczeniu dziewcząt ze służb pomocniczych SS i esesmanów. Międzybrodzie Bialskie, ośrodek wypoczynkowy SS,1944 r. Dzięki uprzejmości Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie.
Pobierz zdjęcieMaria Mandel
Autor:
Maria Mandel, nadzorczyni SS w obozie kobiecym od października 1942 do listopada 1944 r. W 1947 r. skazana w Polsce na karę śmierci i stracona.
Pobierz zdjęcieGerhard Palitzsch
Autor:
Gerhard Palitzsch, pierwszy Rapportführer w KL Auschwitz I. Wsławił się udziałem w masowych egzekucjach więźniów KL Auschwitz pod Ścianą Straceń.
Pobierz zdjęcieEduard Wirths
Autor:
Lekarz SS, doktor Eduard Wirths, pełnił służbę w KL Auschwitz od 1 września 1942 r. do ewakuacji obozu w styczniu 1945 r. We wrześniu 1945 r. popełnił samobójstwo.
Pobierz zdjęcieRichard Baer
Autor:
Richard Baer, trzeci komendant KL Auschwitz po R. Hössie i A. Liebehenschlu. Funkcję tę pełnił od maja 1944 r. do ewakuacji obozu w styczniu 1945 r.
Pobierz zdjęcieJohann Paul Kremer
Autor:
Johann Paul KREMER, doktor medycyny i filozofii. Lekarz SS w KL Auschwitz od 30 sierpnia do 18 listopada 1942 r. Przeprowadzał selekcje transportów kierowanych do KL Auschwitz-Birkenau.
Pobierz zdjęcieOtto Moll
Autor:
SS-Hauptscharführer Otto Moll, kierownik krematoriów w KL Auschwitz. Po wojnie skazany na śmierć przez amerykański Trybunał Wojskowy w procesie załogi KL Dachau i stracony.
Pobierz zdjęcieArtur Liebehenschel
Autor:
SS-Obersturmbannführer Artur Liebehenschel, komendant KL Auschwitz w okresie od listopada 1943 do maja 1944 r. Po wojnie skazany w Polsce na karę śmierci i stracony.
Pobierz zdjęcieMaximilian Grabner
Autor:
SS-Untersturmführer Maximilian Grabner, kierownik Wydziału II – Politycznego (obozowego Gestapo) w KL Auschwitz. Po wojnie skazany w Polsce na karę śmierci i stracony.
Pobierz zdjęcieWnętrze szpitala dla załogi SS w Auschwitz
Autor:
Wnętrze szpitala dla załogi SS w Auschwitz
Pobierz zdjęcieWięźniowie pracujący przy budowie szpitala SS
Autor:
Przy pracach związanych z budową szpitala SS pracowali niewolniczo głównie więźniowie obozu. Fot. SS
Pobierz zdjęcieFragment ocalonych malowideł z tzw. kuchni SS
Autor:
Fragment ocalonych malowideł z tzw. kuchni SS, znajdującej się w pobliżu obozu Auschwitz. Wzbogacą one zbiory Muzeum.
Pobierz zdjęcieLatem 1944 r. obozowa załoga w Auschwitz liczyła 4,5 tys. esesmanów
Autor:
Latem 1944 r. obozowa załoga w Auschwitz liczyła 4,5 tys. esesmanów. O ich życie duchowe dbał powołany w tym celu Abteilung VI – SS Truppenbetreuung (Dział VI – Opieka nad Oddziałami SS). Zdjęcie z lat wojny.
Pobierz zdjęcieAuschwitz – pomieszczenie dla esesmanów
Autor:
Auschwitz – pomieszczenie dla esesmanów, gdzie odpoczywali po ciężkim dniu pracy w obozie. Zdjęcie z lat wojny.
Pobierz zdjęcieAuschwitz – wnętrze jednego z biur obozowych
Autor:
Auschwitz – wnętrze jednego z biur obozowych. Po pracy w obozie esesmani uczestniczyli w życiu kulturalnym, którego częścią były występy okolicznych niemieckich teatrów. Zdjęcie z lat wojny.
Pobierz zdjęcieHimmler w Auschwitz
Autor:
Reichsführer SS Heinrich Himmler (pierwszy z lewej w pierwszym rzędzie) podczas inspekcji w 1942 r. zakładów Buna-Werke, należących do koncernu IG Farbenindustrie
Pobierz zdjęcie