75. ROCZNICA WYZWOLENIA NIEMIECKIEGO NAZISTOWSKIEGO OBOZU KONCENTRACYJNEGO I ZAGŁADY AUSCHWITZ
27 STYCZNIA 2020 R.
TRANSMISJA OBCHODÓW, 27 stycznia 2020 r. g. 15.30
Rok 2020 będzie rokiem szczególnym ze względu na dwie rocznice związane z pamięcią: 20. rocznicę uchwalenia Deklaracji Sztokholmskiej, na mocy której powstała Grupa Robocza do Międzynarodowej Współpracy w Dziedzinie Edukacji, Pamięci i Badań nad Holokaustem, dziś International Holocaust Remembrance Alliance; oraz 15. rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dnia 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście. Oba te wydarzenia miały symbolicznie miejsce właśnie 27 stycznia, w dniu rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Dlatego też główne światowe obchody organizowane będą w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau.
Najważniejszymi gośćmi obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz będą byli więźniowie obozu Auschwitz. Spodziewamy się, że 27 stycznia 2020 r. do Miejsca Pamięci przybędzie ich z całego świata ok. 200. Delegacja ok. 120 byłych więźniów Auschwitz oraz ocalałych z Holokaustu ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Izraela, Australii i kilku krajów europejskich będzie mogła wziąć udział w obchodach dzięki wsparciu Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation z Nowego Jorku pod przewodnictwem Ronalda S. Laudera. Swoją obecność potwierdza także coraz więcej polskich więźniów obozu.
AKREDYTACJA DZIENNIKARZY
Najważniejsze informacje:
• Potwierdzeni szefowie delegacji państwowych na 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz
• 75. rocznica wyzwolenia Auschwitz w bezpośrednim przekazie telewizyjnym
• Ramowy program obchodów 75. rocznicy wyzwolenia
• Ronald S. Lauder zabierze głos w imieniu Filarów Pamięci
• Motto obchodów: "Mamy straszne przeczucie, gdyż wiemy"
• Informacje dla mediów
Zobacz wszystkie aktualności związane z 75. rocznicą wyzwolenia Auschwitz
Z niektórych instytucji i organizacji dopływają bardzo pozytywne sygnały o organizowaniu wspólnego oglądania transmisji dla szerszego grona odbiorców. Wydarzenia takie mogą być bardzo istotne dla mieszkających w okolicy byłych więźniów Auschwitz, innych obozów i ocalałych z Zagłady. Każdy, kto przygotowywać będzie takie wydarzenie może się z nami skontaktować pod adresem mailowym i podać swoją nazwę, lokalizację i dane kontaktowe. Informacje te będziemy publikować na stronie 75.auschwitz.org po to, by pomóc Ocalałym w znalezieniu i dotarciu do najbliższego miejsca transmisji.
W 2015 r. na obchodach obecnych było obecnych prawie 300 byłych więźniów z Polski i z wielu innych krajów świata. Słów świadków słuchali liderzy ponad 50 państw i organizacji międzynarodowych. Oficjalny telewizyjny sygnał, który transmitowany był na żywo na cały świat, wyprodukowała Telewizja Polska S.A. Skorzystało z tego ponad 250 telewizji z wielu krajów. Wedle zebranych danych, obchody oglądało na żywo ponad pół miliarda osób.