Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Obecność Ocalałych

Ponad 200 byłych więźniów Auschwitz i ocalałych z Holokaustu z wielu krajów świata będzie obecnych w Miejscu Pamięci podczas 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. To oni będą najważniejszymi gośćmi, to dla nich przygotowane zostało specjalne spotkanie z mediami, a także to oni wygłoszą główne przemówienia podczas obchodów.

Wszyscy Ocalali zasiądą w pierwszych rzędach rzędzie w namiocie, który ustawiony zostanie nad historyczną bramą byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Ich słów słuchać będą oficjalne delegacje z ponad 50 krajów świata, a także przedstawiciele instytucji międzynarodowych, organizacji społecznych, duchowni, pracownicy muzeów i miejsc pamięci poświęconych tej tematyce. Za pośrednictwem mediów wydarzenie to będzie można oglądać na żywo na całym świecie.

Oprócz dużej grupy byłych więźniów z Polski, na obchody rocznicowe przyjedzie też ok. 120-osobowa delegacja byłych więźniów Auschwitz oraz ocalałych z Holokaustu ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Izraela, Australii i kilku krajów europejskich. Obecna także będzie grupa byłych więźniów z krajów byłego ZSRR.

Dla naszych najważniejszych gości całość obchodów rocznicowych tłumaczona będzie symultanicznie na polski, angielski, hebrajski i rosyjski.

Wszystkich byłych więźniów, którzy obecni będą na obchodach prosimy:

- by mieli ze sobą dowód tożsamości lub paszport;
- by zawsze mieli na szyi widoczny identyfikator;
- by mieli ze sobą telefon zaufanej osoby;
- by pamiętali, że w namiocie głównym utrzymywana temperatura min. 18C /64F
- by mieli przy sobie najważniejsze informacje zdrowotne w razie konieczności udzielenia pomocy medycznej
- by nie wahali się zwracać o pomoc do obecnych na miejscu wolontariuszy i przedstawicieli organizatorów;