Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

27 stycznia: Ronald S. Lauder zabierze głos w imieniu Filarów Pamięci

Podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, w imieniu prywatnych darczyńców wspierających Fundację Auschwitz-Birkenau i misję zachowania autentyzmu Miejsca Pamięci – Filarów Pamięci – głos zabierze Ronald S. Lauder.

• 27 stycznia: trudno być w tym dniu gdziekolwiek indziej

Król Hiszpanii, para królewska z Niderlandów, prezydenci Izraela, Niemiec, Polski i Szwajcarii oraz premier Grecji są wśród pierwszych potwierdzonych szefów delegacji państwowych, którzy 27 stycznia 2020 r. wezmą udział w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

 

 

• Razem z Ocalałymi - 27 stycznia na całym świecie!

Każdy Ocalały z Auschwitz będzie mile widziany podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu 27 stycznia 2020 r. Mamy jednak świadomość, że z różnych względów nie każdy jest w stanie przyjechać do Miejsca Pamięci. Dlatego też wydarzenia rocznicowe będą transmitowane na żywo w Internecie i dostępne nieodpłatnie dla każdego. Całość obchodów będzie można śledzić - poza kanałami telewizyjnymi - w serwisie YouTube, a także na profilach Muzeum w mediach społecznościowych.

Z niektórych instytucji i organizacji dopływają do nas bardzo pozytywne sygnały o organizowaniu wspólnego oglądania transmisji dla szerszego grona odbiorców. Wydarzenia takie mogą być bardzo istotne dla mieszkających w okolicy byłych więźniów Auschwitz, innych obozów i ocalałych z Zagłady. Każdy kto przygotowywać będzie takie wydarzenie może się z nami skontaktować pod adresem mailowym press[at]auschwitz.org i podać swoją nazwę, lokalizację i dane kontaktowe. Informacje te będziemy publikować na stronie 75.auschwitz.org po to, by pomóc Ocalałym w znalezieniu i dotarciu do najbliższego miejsca transmisji. 

 

 

• 27 stycznia: 75. rocznica wyzwolenia Auschwitz w bezpośrednim przekazie telewizyjnym

Producentem oficjalnego sygnału telewizyjnego podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz 27 stycznia 2020 r. będzie Telewizja Polska S.A. Z bezpłatnego sygnału telewizyjnego dostępnego w przekazie satelitarnym, będą mogły skorzystać stacje telewizyjne na całym świecie. Dodatkowo, streaming transmisji obchodów rocznicowych będzie także dostępny w językach polskim i angielskim w jakości HD na stronie internetowej www.auschwitz.org, w serwisie YouTube oraz w mediach społecznościowych Miejsca Pamięci.

• 27 stycznia: świat uczci Ofiary razem z Ocalałymi

Delegacja ok. 120 byłych więźniów Auschwitz oraz ocalałych z Holokaustu ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Izraela, Australii i kilku krajów europejskich będzie mogła wziąć udział w głównych obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz dzięki wsparciu Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation z Nowego Jorku pod przewodnictwem Ronalda S. Laudera. Dołączą oni do grupy byłych polskich więźniów obozu, którzy przyjadą do Miejsca Pamięci 27 stycznia 2020 r.

• 27 stycznia świat wsłucha się w głos ocalałych z Auschwitz

27 stycznia 2020 r. obchodzić będziemy 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. I choć rocznica, ze względu na wagę symbolu, będzie obchodzona w wielu miejscach na świecie, to główne obchody będą miały miejsce w autentycznym Miejscu Pamięci. To stąd – spod bramy Birkenau – popłynie głos ocalałych: przesłanie dla współczesnego świata.

 

Ramowy program wydarzeń rocznicowych:

• powitanie – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda
• GŁÓWNE WYSTĄPIENIA – Ocalali z Auschwitz
• wystąpienie przedstawiciela “Filarów Pamięci”
• podziękowania dyrektora Miejsca Pamięci dr. Piotra M.A. Cywińskiego
• modlitwy ekumeniczne

Następnie pod pomnik znajdujący się pomiędzy ruinami komór gazowych i krematoriów II i III przejdzie delegacja Ocalałych, której towarzyszyć będą szefowie delegacji państwowych. Zapalone znicze upamiętnią wszystkie ofiary obozu Auschwitz.

• 27 stycznia w Auschwitz: ogromna grupa ocalałych na 75. rocznicy wyzwolenia

Przyszłoroczne obchody 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz będą prawdopodobnie ostatnią półokrągłą rocznicą, w której weźmie jeszcze udział liczna grupa ocalałych, byłych więźniów Auschwitz. Szacujemy, że w obchodach rocznicowych może wziąć udział nawet ponad 120 ocalałych z Auschwitz.

– Trzy ćwierci wieku minęły od końca obozowego koszmaru. Czy świat tak naprawdę dogłębnie zrozumiał, jaka jest jego codzienna odpowiedzialność? Widząc to, co dzieje się w różnych, licznych, miejscach – można mieć ogromne wątpliwości – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

– Sens tej rocznicy jest właśnie w budzeniu sumień, w odpowiedzialności zakorzenionej w pamięci. Dlatego tak ważna jest obecność ocalałych. Wiem, że wielu szefów państw i rządów będzie chciało, szczególnie w tym dniu, stanąć u boku ocalałych. Bardzo ważna będzie też pomoc świata mediów, by dotrzeć do jak największej liczby osób z przesłaniem o Szoa i tragedii Auschwitz – dodał Piotr Cywiński.

Wielka rocznica wyzwolenia Auschwitz już za rok

Rok 2019 w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz będzie przede wszystkim rokiem przygotowań do 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, którą obchodzić będziemy 27 stycznia 2020 r. Zaraz po styczniowych obchodach 74. rocznicy w Muzeum pracę rozpoczął specjalny zespół odpowiedzialny za realizację tego szczególnego wydarzenia.