MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

• 27 stycznia: 75. rocznica wyzwolenia Auschwitz w bezpośrednim przekazie telewizyjnym

Producentem oficjalnego sygnału telewizyjnego podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz 27 stycznia 2020 r. będzie Telewizja Polska S.A. Z bezpłatnego sygnału telewizyjnego dostępnego w przekazie satelitarnym, będą mogły skorzystać stacje telewizyjne na całym świecie. Dodatkowo, streaming transmisji obchodów rocznicowych będzie także dostępny w językach polskim i angielskim w jakości HD na stronie internetowej www.auschwitz.org, w serwisie YouTube oraz w mediach społecznościowych Miejsca Pamięci.

• 27 stycznia: świat uczci Ofiary razem z Ocalałymi

Delegacja ok. 120 byłych więźniów Auschwitz oraz ocalałych z Holokaustu ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Izraela, Australii i kilku krajów europejskich będzie mogła wziąć udział w głównych obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz dzięki wsparciu Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation z Nowego Jorku pod przewodnictwem Ronalda S. Laudera. Dołączą oni do grupy byłych polskich więźniów obozu, którzy przyjadą do Miejsca Pamięci 27 stycznia 2020 r.

• 27 stycznia świat wsłucha się w głos ocalałych z Auschwitz

27 stycznia 2020 r. obchodzić będziemy 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. I choć rocznica, ze względu na wagę symbolu, będzie obchodzona w wielu miejscach na świecie, to główne obchody będą miały miejsce w autentycznym Miejscu Pamięci. To stąd – spod bramy Birkenau – popłynie głos ocalałych: przesłanie dla współczesnego świata.

Ramowy program wydarzeń rocznicowych:

• powitanie – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda
• GŁÓWNE WYSTĄPIENIA – Ocalali z Auschwitz
• wystąpienie przedstawiciela “Filarów Pamięci”
• podziękowania dyrektora Miejsca Pamięci dr. Piotra M.A. Cywińskiego
• modlitwy ekumeniczne

Następnie pod pomnik znajdujący się pomiędzy ruinami komór gazowych i krematoriów II i III przejdzie delegacja Ocalałych, której towarzyszyć będą szefowie delegacji państwowych. Zapalone znicze upamiętnią wszystkie ofiary obozu Auschwitz.

• 27 stycznia w Auschwitz: ogromna grupa ocalałych na 75. rocznicy wyzwolenia

Przyszłoroczne obchody 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz będą prawdopodobnie ostatnią półokrągłą rocznicą, w której weźmie jeszcze udział liczna grupa ocalałych, byłych więźniów Auschwitz. Szacujemy, że w obchodach rocznicowych może wziąć udział nawet ponad 120 ocalałych z Auschwitz.

– Trzy ćwierci wieku minęły od końca obozowego koszmaru. Czy świat tak naprawdę dogłębnie zrozumiał, jaka jest jego codzienna odpowiedzialność? Widząc to, co dzieje się w różnych, licznych, miejscach – można mieć ogromne wątpliwości – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

– Sens tej rocznicy jest właśnie w budzeniu sumień, w odpowiedzialności zakorzenionej w pamięci. Dlatego tak ważna jest obecność ocalałych. Wiem, że wielu szefów państw i rządów będzie chciało, szczególnie w tym dniu, stanąć u boku ocalałych. Bardzo ważna będzie też pomoc świata mediów, by dotrzeć do jak największej liczby osób z przesłaniem o Szoa i tragedii Auschwitz – dodał Piotr Cywiński.

Wielka rocznica wyzwolenia Auschwitz już za rok

Rok 2019 w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz będzie przede wszystkim rokiem przygotowań do 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, którą obchodzić będziemy 27 stycznia 2020 r. Zaraz po styczniowych obchodach 74. rocznicy w Muzeum pracę rozpoczął specjalny zespół odpowiedzialny za realizację tego szczególnego wydarzenia.