Program obchodów
W związku z pandemią koronawirusa w obchodach 77. rocznicy wyzwolenia Auschwitz weźmie udział niewielka liczba osób, głównie ocalałych. Zachęcamy do śledzenia transmisji, która będzie dostępna na naszej stronie internetowej.
Planowany początek obchodów - 27 stycznia 2022 r., g. 16.00
PROGRAM
Prowadzący: Marek Zając - przewodniczący Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau
Świadectwa Ocalałych
- wspomnienie pierwszego transportu Żydów do Auschwitz, 999 Żydówek deportowanych ze Słowacji, które dotarły do obozu 26 marca 1942 r.*:
Elisabeth Silberstein Bence
Judith Spielberg Mittelman
Edith Friedman Grosman
* Nagranie udostępnione przez Fundację Rena’s Promise pochodzi z przygotowanego dokumentu: "999. Młode kobiety z pierwszego oficjalnego transportu żydowskiego do Auschwitz".
- Bogdan Bartnikowski
- Halina Birenbaum
Podziękowanie dyrektora Miejsca Pamięci Auschwitz
- dr Piotr M. A. Cywiński
Prezentacja nowych technologii do edukacji o historii Auschwitz
- Ronald S. Lauder - przewodniczący nowojorskiej Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation
Ocalali z Auschwitz
- Halina Birenbaum
- Bogdan Bartnikowski
- Marian Turski
Modlitwy
- Rabin Michael Schudrich
- Biskup rzymskokatolicki Piotr Greger
- Ksiądz hieromnich Aleksander Mokriszczew
- Biskup ewangelicko-augsburski Adrian Korczago
---
Widzimy, co dzieje się wokół granic Ukrainy, widzimy, co dzieje się w licznych częściach świata. Czujemy też wzrost zbędnych napięć i groźnych powiewów haseł antysemickich i rasistowskich. Czujemy rosnącą obojętność i bierność. Świat nie wyciągnął lekcji z drugiej wojny światowej. Po konsultacji z Prezydentem RP Muzeum pragnie, by podczas 77. rocznicy wyzwolenia, w 80-lecie rozpoczęcia Zagłady w KL Auschwitz, zamiast przemówień polityków była wymowna minuta ciszy i refleksji. Niech przemówią tylko Ocalali z Auschwitz. Naprawdę przemyślmy, czy każdy zrobił wszystko, by powstrzymać w miarę swoich możliwości rozrost zła na naszym świecie.