Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Nowe technologie w edukacji

 

Choć nic nie zastąpi osobistego doświadczenia autentyzmu Miejsca Pamięci, to pandemia wymusiła poszukiwanie nowych dróg dotarcia do szkół i środowisk, które czasowo nie mogły docierać do Muzeum.

Izraelska firma AppsFlyer tworzy innowacyjne narzędzia, dzięki którym miliony ludzi będą mieć możliwość zwiedzenia Miejsca Pamięci z edukatorem za pośrednictwem Internetu. Za kreatywną część projektu odpowiedzialna jest izraelska firma Diskin.

Polska firma Real Invented Studio – w ścisłej współpracy z historykami i edukatorami Muzeum – jest autorem niezwykle precyzyjnego odtworzenia terenu obozu Birkenau w cyfrowej technologii 3D. Powstałe narzędzie pozwoli na zapoznanie się z przestrzenią obozu z maja-czerwca 1944 r. zarówno na ekranie, jak i przy pomocy okularów VR.

Ten obszar działań rozwoju Muzeum możliwy jest dzięki wsparciu Fundacji Auschwitz-Birkenau, która – poza budową funduszu na rzecz zachowania autentyzmu Miejsca Pamięci – rozpoczęła gromadzenie dodatkowych środków na edukację.

Rozwój projektów w przestrzeni internetowej nie byłby możliwy bez zupełnie nowego, szerokopasmowego dostępu do Internetu na całym obszarze Miejsca Pamięci. Dzięki wsparciu technologicznemu Orange Polska Muzeum zyska nowoczesną infrastrukturę 4G/5G, a także wzmocnioną łączność światłowodową i bezprzewodową.