Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Spotkanie z cyklu „Wokół historii Auschwitz” - architektura zagłady. 14 i 21 kwietnia 2023 r.

16-03-2023

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zaprasza do udziału w kolejnym spotkaniu z cyklu „Wokół historii Auschwitz”, które poświęcone będzie historii urządzeń zagłady w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady. Odbędzie się ono na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Zaplanowano dwa alternatywne terminy: 14 lub 21 kwietnia 2023 r. 

 

Program

16.30 | Spotkanie na parkingu przed Bramą Śmierci w Brzezince

16.45 - 18.45 | Architektura zagłady: budynki komór gazowych i krematoriów na terenie Auschwitz II-Birkenau - wykład w autentycznej przestrzeni poobozowej.

Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona, a o udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Rejestracja telefoniczna (33 844 8121 w g. 8-15) lub przez formularz online do 5 kwietnia. Zarówno w formularzu, jak i przy rejestracji telefonicznej, prosimy o podanie terminu uczestnictwa w spotkaniu.

Jednocześnie informujemy, że na czas spotkania osoby uczestniczące mogą skorzystać z parkingu przed Bramą Śmierci w Brzezince. Ze względu na ograniczoną przestrzeń, nie jesteśmy w stanie każdemu zagwarantować miejsca, dlatego zachęcamy do korzystania z muzealnego autobusu, który kursuje pomiędzy Oświęcimiem i Brzezinką. Autobus odjeżdża z przystanku miejskiego „Społem” przy ul. Stanisławy Leszczyńskiej. 

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z Anną Stańczyk – koordynatorką projektu w MCEAH: lub 33 844 8128.

Podcast poświęcony transformacji obozu koncentracyjnego Auschwitz w jednoczesny ośrodek zagłady.

Wiosną 1942 r. Niemcy rozpoczęli masowe deportacje Żydów do Auschwitz, na rampie wyładowczej lekarze SS zaczęli przeprowadzać selekcje wśród deportowanych Żydów, władze obozowe zdecydowały o utworzeniu dwóch prowizorycznych komór gazowych w pobliżu obozu Auschwitz II-Birkenau, obok nich najpierw kopano masowe groby, a następnie ciała ofiar zaczęto spalać na wolnym powietrzu. Po wizycie w Auschwitz Reichsführera SS Heinricha Himmlera w lipcu 1942 r. przystąpiono do budowy czterech krematoriów wraz z komorami gazowymi, które zostały oddane do użytku wiosną kolejnego roku.