Księgarnia online
Opis produktu
W latach 1940-1944 władze niemieckie aresztowały i wywiozły do obozów koncentracyjnych kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Kielecczyzny. Blisko 16 tys. (około 14 tys. mężczyzn i 2 tys. kobiet) z nich trafiło do KL Auschwitz. W transportach tych było co najmniej około 13 tys. - a najprawdopodobniej około 14,5 tys. - Polaków, ponad 1,1 tys. Żydów oraz kilkudziesięciu więźniów innych narodowości: Rosjan, Cyganów, Niemców, Czechów.
Pierwszy transport, liczący 69 mężczyzn, przywieziono do KL Auschwitz 8 listopada 1940 roku. Ostatni przybył do obozu 18 września 1944 roku.
Mimo wnikliwych badań nie zdołano ustalić 2173 nazwisk więźniów przywiezionych do KL Auschwitz z dystryktu radomskiego. Znane są tylko ich daty przybycia do obozu oraz numery, jakimi zostali oznaczeni. Na blisko 16 tys. deportowanych wojnę przeżyło jedynie około 3 tys. osób.
Wykazy obejmują numery obozowe deportowanych, imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, zawód, narodowość i ew. dalsze losy. Do wykazów dołączono około 3 tys. zdjęć prywatnych i obozowych oraz dokumentów.
Każdy transport poprzedzony jest opisem przebiegu deportacji do KL Auschwitz oraz informacjami o osobach znanych i wyróżniających się swą pracą i działalnością publiczną bądź udziałem w obozowej konspiracji.
Całości towarzyszą indeksy, ułatwiające odnalezienie danych osób.
Wydanie Księgi możliwe było dzięki poparciu finansowemu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacji Pamięci Ofiar Obozu Zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz Lagergemeinschaft Auschwitz-Freundeskreis der Auschwitzer z Niemiec.