Wstrzymanie masowej zagłady
W listopadzie 1944 r. wstrzymano masową zagładę Żydów w komorach gazowych. W ciągu września, października i listopada 1944 r. zgładzono większość więźniów-Żydów zatrudnionych przy obsłudze krematoriów i komór gazowych, jako bezpośrednich świadków eksterminacji. 7 października 1944 r., podczas powstania więźniów z obsługi krematoriów (Sonderkommando) zginęło ponad 400 Żydów. Kilkudziesięciu członków Sonderkommando zachowano przy życiu aż do ostatecznej likwidacji obozu.
Do końca 1944 r. rozebrano krematorium IV, zniszczone podczas buntu Sonderkommando. W ciągu listopada i grudnia 1944 r., przygotowano do wysadzenia pozostałe trzy budynki krematoryjne. Zdemontowano urządzenia techniczne w komorach gazowych i halach pieców w krematoriach II i III i w większości wywieziono w głąb Niemiec. Krematorium V, wraz z komorami gazowymi, pozostawiono jednak w stanie pełnej sprawności aż do drugiej połowy stycznia 1945 r.
W końcu 1944 r., w ramach zacierania śladów i niszczenia dowodów zbrodni dokonanych w obozie, likwidowano pospiesznie w Auschwitz-Birkenau doły zawierające prochy ludzkie (doły spaleniskowe oraz przeznaczone na popioły z pieców krematoryjnych). Wzmożono praktykowane od dawna niszczenie wykorzystanych, nieprzydatnych już akt, m.in. kartotek i rejestrów więźniów. Przystąpiono do palenia imiennych wykazów Żydów deportowanych na zagładę w Auschwitz.
W ostatnich miesiącach funkcjonowania KL Auschwitz wywieziono z niego duże ilości materiałów budowlanych oraz rzeczy zagrabionych Żydom − ofiarom masowej zagłady.
W połowie stycznia 1945 r., wkrótce po rozpoczęciu przez Armię Czerwoną ofensywy wiślańsko-odrzańskiej, Niemcy przystąpili do ostatecznej ewakuacji i likwidacji obozu.