-
Muzeum
Opiekę nad reliktami poobozowymi sprawuje Muzeum utworzone w 1947 r. Dzisiejsze Miejsce Pamięci to m.in. zbiory, archiwa oraz ośrodek naukowy, konserwatorski i wydawniczy.
-
Historia
KL Auschwitz był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków Zagłady. Życie straciło tu ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci.
- Historia - strona główna
- Przed Zagładą
- Auschwitz I
- Auschwitz II
- Auschwitz III
- Podobozy
- Zagłada
- Różne grupy więźniów
- Oznaczenia więźniów
- Los dzieci
- Życie w obozie
- Kary i egzekucje
- Szpitale obozowe
- Eksperymenty
- Ruch oporu
- Informowanie świata
- Ewakuacja
- Wyzwolenie
- Liczba ofiar
- Załoga SS
- Negacjoniści
- Bibliografia
- Galeria fotograficzna
- Kalendarium
-
Zwiedzanie
Autentyczne Miejsce Pamięci to dwie części byłego obozu: Auschwitz i Birkenau. Wizyta z edukatorem pozwoli lepiej zrozumieć to unikatowe miejsce.
- Zwiedzanie - strona główna
- Przygotowanie i podsumowanie wizyty
- Zarezerwuj zwiedzanie
- Zasady zwiedzania
- Rodzaje zwiedzania
- Godziny otwarcia
- Dojazd do Muzeum
- Wirtualne zwiedzanie
- Wystawa główna
- Wystawy narodowe
- Wystawy on-line
- Tablice informacyjne
- Frekwencja
- Galeria fotograficzna
- Czasowe wyłączenia ze zwiedzania
-
Edukacja
Nie sposób zrozumieć powojennej Europy i świata bez dogłębnej konfrontacji swojego wyobrażenia o człowieku z pozostałościami Auschwitz.

Nowe laboratorium badawcze Pracowni Konserwatorskich
W Muzeum otwarto nowe laboratorium badawcze Pracowni Konserwatorskich. Będą tam prowadzone specjalistyczne badania obiektów z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.
Laboratorium przygotowane jest do wykonywania badań fizykochemicznych oraz badań z zakresu biologii molekularnej w tym mikrobiologii i genetyki.

Narzędzia z «tu i teraz» w nauczaniu o «wtedy» – międzynarodowa konferencja edukacyjna
Nowym technologiom w edukacji o historii Auschwitz i Holokaustu poświęcona była konferencja, która w dniach 27-29 czerwca odbyła się w Miejscu Pamięci Auschwitz. Wzięło w niej udział prawie 130 osób z wielu krajów Europy, a także Stanów Zjednoczonych, Izraela, Kanady i Australii. To przede wszystkim osoby zawodowo zajmujące się edukacją w Miejscach Pamięci oraz innych podobnych muzeach i instytucjach.

Nowe Centrum Obsługi Odwiedzających. Zmiana dojazdu i wejścia do Muzeum.
Od 15 czerwca odwiedzający Miejsce Pamięci Auschwitz będą korzystać z nowego Centrum Obsługi Odwiedzających, które znajdować się będzie się przy ul. Więźniów Oświęcimia 55. W tym miejscu rozpoczynać się będzie zwiedzanie Muzeum.

Pierwszy tom nowego, uzupełnionego wydania kalendarium wydarzeń w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz
Pierwszy tom „Kalendarza wydarzeń w KL Auschwitz” to początek pięciotomowej serii nowej, uzupełnionej i zweryfikowanej wersji kalendarium historii obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, opracowanej przez historyków Centrum Badań Muzeum. To efekt ich kilkunastoletnich wnikliwych badań i analizy dokumentów.

„Auschwitz. Monografia człowieka” Piotra Cywińskiego. Dogłębna próba wczytania się w emocje ludzkie wewnątrz obozu.
„Auschwitz. Monografia człowieka” to nowa książka autorstwa dyrektora Muzeum Auschwitz dr. Piotra M. A. Cywińskiego. Jest to pierwsza – na skalę światową – tak dogłębna próba wczytania się w emocje ludzkie wewnątrz obozu. To lektura obowiązkowa dla tych, którzy usiłują zrozumieć, czym był Auschwitz.

Podcast "O Auschwitz"
W oficjalnym podcaście Miejsca Pamięci „O Auschwitz” opowiadamy o historii niemieckiego nazistowskiego obozu oraz o naszej współczesnej pamięci o tym szczególnym miejscu.