Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

67. rocznica wyzwolenia Auschwitz

List Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

27-01-2012

Organizatorzy i Uczestnicy
obchodów 67. rocznicy
wyzwolenia obozu koncentracyjnego
i zagłady Auschwitz-Birkenau

Szanowni Byli Więźniowie KL Auschwitz,
Szanowni Przedstawiciele Władz
oraz Mieszkańcy Miasta i Ziemi Oświęcimskiej,
Szanowni Państwo — Uczestnicy i Goście uroczystości!

Łączę się ze wszystkimi zgromadzonymi podczas obchodów 67. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Chylę czoło przed obecnymi podczas uroczystości byłymi więźniami obozu. Są Państwo żyjącymi świadkami „epoki pieców", ludźmi, których dramatyczne doświadczenie docierać powinno do świadomości każdego pokolenia — w Polsce i na całym świecie.

Oddziały Armii Czerwonej wkraczające w styczniu 1945 roku na teren obozu Auschwitz-Birkenau zastały za drutami mniej niż osiem tysięcy osób. Wielokrotnie więcej wycofujące się formacje niemieckie pognały w okrutnych Marszach Śmierci w głąb III Rzeszy i terenów przez nią okupowanych, a docelowo — do innych obozów, między innymi do Mauthausen. Od dnia 27 stycznia 1945 roku świat zaczął pojmować straszliwą prawdę o tym, co wydarzyło się w Auschwitz. Prawdę, w którą wcześniej nie chciał lub nie mógł uwierzyć, której nie chciał dopuścić do swojej świadomości.

Od tamtej pory minęły dziesiątki lat. Wydawać by się mogło, że wszystko już zostało powiedziane. Że przeżyto już cały żal i wyczerpano cały smutek. Tak jest tylko do chwili, w której znajdziemy się na terenie obozu. Wtedy uświadamiamy sobie z całą mocą, że to tu właśnie było jądro ciemności II wojny światowej. To tutaj zło nazizmu ujawniło się z największą bezwzględnością. Mord, nie oszczędzający kobiet w ciąży, dzieci i starców, zabijanie tysięcy niewinnych ludzi gazem, katorżnicza praca, okrutne eksperymenty pseudomedyczne prowadzone na więźniach obozu — postępowanie nazistowskich zbrodniarzy ujawniło całą niegodziwość, do jakiej zdolny jest człowiek wobec innego człowieka. Dlatego w ludzką kondycję po 1945 roku wpisany jest także obowiązek zmierzenia się z pytaniem o Auschwitz. Nie wolno odwracać głowy od tego miejsca, nie wolno sądzić, że już nie musimy się tą historią „zajmować”. Auschwitz zawsze już będzie poruszać sumienie każdej myślącej i czującej osoby. Pozostanie raną na duszy Europy i świata.

Auschwitz jest też przestrogą, najbardziej przejmującą z tych, jakie dała nam historia. Przestrogą przed nienawiścią, w jej prywatnym i publicznym wymiarze. Przestrogą przed rasizmem, antysemityzmem, ksenofobią. Przed totalitarnymi rządami, zbudowanymi na opresji i kłamstwie. Ostrzeżeniem przed każdą ideologią, której wydaje się, że może zapomnieć o moralności, o współczuciu, o szacunku dla człowieka, jego praw i godności. Tutaj, w Auschwitz, niemieccy oprawcy spod znaku swastyki, w imię takiej właśnie ideologii, pozbawiali ludzi ich godności w sposób konsekwentny i wyrafinowany. Poniżali ich, odbierali nadzieję i ograbiali z własnego imienia. Wypalony na ręku numer — to wszystko, co miało pozostać z niepowtarzalnej jednostki, jaką jest każdy człowiek.

Szanowni Państwo!
Rzeczpospolita nigdy nie zapomni o ofiarach Auschwitz. Przede wszystkim dlatego, że znacząca ich część była jej dziećmi: polskimi Żydami, Polakami, polskimi Romami. Ale także dlatego, że niemiecki okupant, tworząc ten obóz zagłady, zadał naszej Ojczyźnie straszliwy cios. Na ziemi, która przez setki lat szczyciła się mianem azylu dla prześladowanych, schronienia dla dysydentów, kraju bez stosów, najeźdźca zbudował stos dla ponad miliona ludzi z całej Europy. O wszystkich tych ludziach, którzy z niemieckiej ręki ponieśli śmierć na naszej ojczystej ziemi, będziemy pamiętać.

Będziemy też zdecydowanie przeciwstawiać się próbom relatywizacji faktów historycznych, ich fałszowania, tłumaczonego „myślowym skrótem” kolportowania określeń w rodzaju „polskie obozy koncentracyjne”. Będziemy się takim zjawiskom zdecydowanie przeciwstawiać z powodu elementarnej uczciwości, ale też dlatego, że jako naród ofiar Hitlera pojmujemy pamięć o nazistowskich zbrodniach, popełnionych na Polakach, Żydach, Romach, Rosjanach i innych narodach świata, jako nasz obowiązek. Pamięć tę przekażemy kolejnym pokoleniom. Krzyk, wznoszący się z tego miejsca aż do bram nieba, nigdy nie umilknie. Każdy musi zrozumieć tę niebywałą przestrogę, jaką już na zawsze pozostanie były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau. Cześć pomordowanym!