Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Zaproszenie: „Z Litzmannstadt Ghetto do KL Auschwitz” – sesja edukacyjna 7 października 2021 r.

MCEAH
01-09-2021

„Z Litzmannstadt Ghetto do KL Auschwitz” to tytuł sesji edukacyjnej online, która odbędzie się 7 października 2021 r. z okazji 77. rocznicy deportacji Żydów z getta łódzkiego do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz. Całość tłumaczona będzie symultanicznie na język angielski.

 

Marian Kent stojący za mównicą przed Bramą Śmierci byłego obozu Auschwitz II-Birkenau
Marian Turski
Roman Kent stojący za mównicą przed Bramą Śmierci byłego obozu Auschwitz II-Birkenau
Roman Kent

Podczas sesji wykład o historii getta w Litzmannstadt wygłosi dr Adam Sitarek z Uniwersytetu Łódzkiego, a o deportacjach do Auschwitz opowie dr Andrzej Strzelecki, autor książki „Deportacja Żydów z getta łódzkiego do KL Auschwitz i ich zagłada”.

Z Marianem Turskim – ocalałym z Zagłady, deportowanym do Auschwitz z łódzkiego getta w sierpniu 1944 r. – rozmawiać będzie Marek Zając, przewodniczący Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau.

Podczas sesji przypomnimy fragmenty przemówień deportowanych z getta w Litzmannstadt, wygłoszonych podczas rocznic wyzwolenia KL Auschwitz.

Do udziału w sesji Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zaprasza nauczycieli i edukatorów oraz wszystkie osoby zainteresowane tematem.

Zgłoszenia przy użyciu formularza online prosimy przesyłać do 4 października 2021 r. Po tym terminie prześlemy Państwu maila z linkiem do udziału w spotkaniu.

PROGRAM SESJI

17.00 – Inauguracja sesji (Andrzej Kacorzyk, dyrektor MCEAH)

17.05 – Wykład: Litzmannstadt Ghetto (dr Adam Sitarek, Uniwersytet Łódzki)

17.50-18.00 – przerwa

18.00 – Deportacje Żydów z getta łódzkiego do Auschwitz (dr Andrzej Strzelecki)

18.15 – spotkanie z Marianem Turskim (rozmowę poprowadzi Marek Zając)

18:45 – Fragmenty przemówień deportowanych z Litzmannstadt Ghetto (Roman Kent, Aszer Aud i Leon Weintraub)

„…Mój przedsionek Auschwitzu był w getcie łódzkim, gdzie m.in. w organizacji do której należałem, obowiązkiem było, że każdy musiał dawać codziennie po 2 łyżki zupy, którą wkładano do menażki. Ktoś zbierał i potem tę zupę zebraną po 2 łyżki od każdego członka organizacji dawano chorym. Podobne były inne składki, to co mi się potem przydarzyło w Auschwitzu (…) Byłem w grupie dziesięciu towarzyszy, przyjaciół i oni wtedy rzeczywiście odcięli jedną trzecią dziesięciu porcji chleba, bo tyle zażądali ludzie z „Kanady” za okulary dla mnie, po to, abym ja nie musiał przez trzy dni głodować…”

Fragment wypowiedzi Mariana Turskiego podczas konferencji „Pamięć w nas ciągle niedojrzała” w Muzeum Auschwitz z 2015 r.

W sierpniu 1944 r. deportowano do Auschwitz około 67 tys. Żydów zlikwidowanego getta łódzkiego, z czego ok. 45 tys. zostało zamordowanych w komorach gazowych – część natychmiast po selekcji na rampie, część po pewnym okresie pobytu w tzw. obozach depozytowych. Jedynie ponad 3 tys. Żydów zarejestrowano w obozie, a pozostałych 19 tys. przeniesiono do innych obozów koncentracyjnych.

Historii deportacji Żydów z getta w Litzmannstadt do Auschwitz poświęcona jest nasza lekcja internetowa. Podzielona została na 6 głównych rozdziałów, w których przybliżono historię getta w Litzmannstadt do 1944 r., opisano szczegółowo proces likwidacji getta oraz to, na ile Żydzi uwięzieni w getcie zdawali sobie sprawę z tragicznej sytuacji, w której się znaleźli. Następne części lekcji opowiadają o samym momencie przybycia do Auschwitz, zagładzie w komorach gazowych oraz losach tych deportowanych z getta łódzkiego, którzy po selekcji zostali uwięzieni w obozie.