Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Wystawa "Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko" w Szwecji od maja 2022 r.

ps
14-10-2021

W maju 2022 r. wystawa „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko.” zostanie otwarta w Malmömässan w szwedzkim Malmö. Informację przekazano 13 października podczas odbywającego się w Malmö Międzynarodowego Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczaniu Antysemityzmu.

 

Wystawa "Auschwitz....
Wystawa "Auschwitz....
Wystawa "Auschwitz....
Wystawa "Auschwitz....

Prezentacja wystawy w tym mieście jest możliwe dzięki współpracy instytucjonalnej miasta, regionu Skania oraz zaangażowaniu Forum for Living History jako partnera edukacyjnego. Ekspozycja została wyprodukowana wspólnie przez hiszpańską firmę Musealia oraz Muzeum Auschwitz. W Szwecji wystawa będzie zaprezentowana dzięki lokalnemu partnerowi Nordic Exhibitions.

– Ważne jest, żeby historia była widoczna, zarówno po to, aby pamiętać, jak i po to, aby kształtować przyszłość. Cieszę się, że młodzież szkolna z Malmö i Skanii, a także wszyscy inni, którzy chcą doświadczyć tej wystawy, będą mieli okazję zrobić to w Malmö. Wystawa jest ważnym uzupełnieniem długofalowym działaniom miasta związanym z walką przeciwko antysemityzmowi – powiedziała burmistrz Malmö Katrin Stjernfeldt Jammeh.

Malmö będzie jedynym miastem goszczącym wystawę w Skandynawii. Organizatorzy szacują, że w czasie jej pobytu ekspozycję odwiedzi sto tysięcy osób, w tym wielu uczniów szkół z całego regionu. Wcześniej ekspozycja była prezentowana w stolicy Hiszpanii oraz w Nowym Jorku i Kansas City w Stanach Zjednoczonych, gdzie przyciągnęła ona rekordową liczbę zwiedzających.

– W Madrycie, w Nowym Jorku, w Kansas City, tę wystawę obejrzało już prawie milion osób. To jest siłą autentyzmu. Wystawa ta bowiem ukazuje setki autentycznych przedmiotów. Ale to pokazuje także, że ludzie chcą mierzyć się z trudną i bolesną historią Auschwitz – powiedział dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz.

– Przeszłości nie zmienimy, w pamięci natomiast możemy szukać kluczy dla budowy naszego dnia dzisiejszego i wspólnej przyszłości. Nie uwolniliśmy się od zagrożeń, które niosą za sobą antysemityzm, rasizm czy ksenofobia. Musimy wiedzieć, co może się stać, kiedy ludzka nienawiść wymknie się spod kontroli – podkreślił.

Dzięki współpracy twórców wystawy z lokalnymi muzeami w regionie możliwe będzie włączenie do ekspozycji przedmiotów i historii ukazujących lokalne powiązania podkreślające znaczenie historii Auschwitz dla mieszkańców Szwecji, Danii, Finlandii, Norwegii i Islandii.

– W czasie wojny duńscy Żydzi uciekali przez Öresund do Malmö, a po wojnie ocalali z Holokaustu przyjechali tu białymi autobusami w 1945 roku. Dla mnie, jako mieszkańca Malmö, jest rzeczą naturalną, że witamy i prezentujemy tę wystawę, abyśmy mogli kontynuować i pogłębiać naszą wiedzę o najgorszym ludobójstwie w historii ludzkości – powiedział Roko Kursar, zastępca burmistrza Malmö.

Przedmioty te uzupełnią ponad 700 oryginalnych obiektów pochodzących w większości ze Zbiorów Miejsca Pamięci Auschwitz, a także z ponad 20 muzeów na całym świecie, w tym z Yad Vashem i United States Holocaust Memorial Museum.

– Prezentacja wystawy w Szwecji oznacza jej powrót do Europy. Będzie to jedyny przystanek ekspozycji w Skandynawii. Wybór Malmö nie był przypadkowy, zadecydowało o tym zaangażowanie władz miasta w przybliżenie jego mieszkańcom tej skomplikowanej i traumatycznej części naszej przeszłości. Mamy nadzieję, że wystawa stanie się dla całej społeczności okazją do edukacji, poznania i zrozumienia historii Auschwitz, jak również następstw, jakie niesie ona dla nas wszystkich w teraźniejszości – powiedział dyrektor generalny Musealia i dyrektor wystawy Luis Ferreiro.

Podczas prezentacji wystawy w Szwecji zaplanowano również bogaty program kulturalny. Będą to m.in. wykłady, prelekcje i inne wydarzenia, podczas których ocalali i eksperci będą dzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat historii obozu Auschwitz i Holokaustu. Program uzupełni treść wystawy, angażując szwedzką publiczność. Do udziału w programie edukacyjnym zaproszono również tysiące uczniów, którzy będą mogli bezpłatnie zwiedzić wystawę.

– Niestety, obserwujemy nasilanie się antysemityzmu w całej Europie, nie tylko w Szwecji i Malmö. Bardzo się cieszę, że regionu Skania zdołał sprowadzić tę niezwykle ważną wystawę, w szczególności do Malmö. Dotyczy ona problemów, które dostrzegamy lokalnie. Jest to także naturalna kontynuacja zaangażowania Szwecji w związku z dużą konferencją na temat Holokaustu, która odbywa się w Malmö – powiedział Carl-Johan Sonesson przewodniczący regionu Skania.

Kuratorami tej wyjątkowej ekspozycji są międzynarodowej klasy eksperci: dr Robert Jan van Pelt, dr Michael Berenbaum i Paul Salmons, którzy ściśle współpracowali historykami i kuratorami z Centrum Badań Muzeum Auschwitz z dr. Piotrem Setkiewiczem na czele.

Ekspozycja przedstawia kolejne etapy rozwoju nazistowskiej ideologii i opisuje transformację Oświęcimia, zwykłego polskiego miasta, w którym nazistowskie Niemcy w czasie okupacji stworzyły największy obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady. Zamordowano w nim ok. miliona Żydów oraz dziesiątki tysięcy przedstawicieli innych narodowości.

Wśród ofiar Auschwitz znajdowali się Polacy, Romowie i Sinti, sowieccy jeńcy wojenni, a także inne grupy prześladowane przez nazistowską ideologię, jak: osoby niepełnosprawne, aspołeczne, Świadkowie Jehowy czy homoseksualiści. Ponadto na wystawie zobaczyć można przedmioty ukazujące świat sprawców – esesmanów, którzy stworzyli i zarządzali tym największym niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym i zagłady.

– Cieszymy się, że możemy być częścią tego projektu i że możemy wnieść swój wkład w najlepszy możliwy sposób. To wspaniała okazja dla młodych ludzi w Szwecji, by zobaczyć bardzo dobrze przemyślaną wystawię o Holokauście. The Living History Forum ma duże doświadczenie w tworzeniu materiałów edukacyjnych dla młodzieży, która chce dowiedzieć się więcej o Holokauście, mamy zatem wiele do zaoferowania – powiedziała Caroline Källner, kierująca pracami The Living History Forum.

Publiczność będzie mogła zobaczyć kilkaset przedmiotów pochodzących z Muzeum Auschwitz. To m.in. osobiste rzeczy należące do ofiar, jak walizki, okulary czy buty. Pokazane zostaną także betonowe słupy stanowiące część ogrodzenia obozu Auschwitz; fragmenty oryginalnego baraku dla więźniów obozu Auschwitz III-Monowitz; biurko oraz inne przedmioty należące do pierwszego i najdłużej sprawującego swoją funkcję komendanta obozu Auschwitz Rudolfa Hössa; maska gazowa wykorzystywana przez SS; litografia przedstawiająca twarz więźnia autorstwa Pabla Picassa.

Ekspozycja otrzymała Grand Prix Nagrody Dziedzictwa Europejskiego / Nagrody Europa Nostra 2020. To najbardziej prestiżowe europejskie wyróżnienie w zakresie dziedzictwa. Projekt zajął także drugie miejsce w Public Choice Award.