Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Wydawnictwa Muzeum Auschwitz dostępne w formie e-booków

ps
15-10-2020

Prawie 70 pozycji wydanych przez Muzeum Auschwitz jest już dostępnych w formie e-booków. Wśród nich znalazły się te najbardziej popularne, jak wspomnienia świadków, a także opracowania popularnonaukowe oraz książki edukacyjne.

 

Okładki ebooków Muzeum w sklepie publio.pl
Ebooki Muzeum...

– Miejsce Pamięci nie może być nieme, gdyż wówczas byłoby to zwycięstwem Trzeciej Rzeszy. Naszym najpełniejszym głosem są słowa ofiar. Dziś nasze liczne publikacje, w wielu językach, proponujemy także w formie e-booków. Wierzę, że w ten sposób dotrzemy do wszystkich ludzi, dla których pamięć, nawet najtrudniejsza pamięć, jest najtrwalszym fundamentem powojennego świata – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

Wśród elektronicznych publikacji są trzy książki wspomnieniowe autorstwa ocalałych z Auschwitz: „Dzieciństwo w pasiakach” Bogdana Bartnikowskiego, „Nadzieja umiera ostatnia” Haliny Birenbaum, a także „Drogi mojego życia” Heleny Dunicz-Niwińskiej.

Bogdan Bartnikowski, jako dwunastolatek deportowany do Auschwitz po powstaniu warszawskim w sierpniu 1944 roku, w swoich opowiadaniach przedstawił wstrząsający obraz obozu widzianego oczyma dziecka. Również Halina Birenbaum, z getta warszawskiego poprzez Majdanek wysłana w 1943 roku do Auschwitz, jako 14-letnia dziewczyna musiała walczyć codziennie o przetrwanie, narażona na selekcje i szykany. Natomiast Helena Dunicz Niwińska, więziona w Auschwitz od 1943 roku, przeżyła dzięki umiejętności gry na skrzypcach – grała na nich w orkiestrze obozowej.

– E-booki z tymi wspomnieniami są dostępne w kilku wersjach językowych: po polsku, angielsku, niemiecku, hiszpańsku i rosyjsku – powiedziała kierownik Wydawnictwa Muzeum Jadwiga Pinderska-Lech

Niezwykle poruszającym świadectwem tragedii Auschwitz jest publikacja z rękopisami członka Sonderkommando Załmena Gradowskiego pod tytułem „Znajduję się w sercu piekła”. – Chcąc ocalić pamięć o swoich najbliższych, zamordowanych w Auschwitz, i poinformować świat o Zagładzie, Załmen Gradowski, jeden z więźniów zmuszonych do pracy w krematoriach i komorach gazowych, sporządzał w obozie notatki. Teksty te są wstrząsającym literackim zapisem tragedii. Ich język jest bardzo emocjonalny, w wielu miejscach – wręcz poetycki. Paradoksalnie, w piekle Auschwitz narodził się pisarz – dodała Pinderska-Lech.

Wśród e-booków Muzeum znajdują się także książki popularnonaukowe. Istotną pozycją jest „Auschwitz od A do Z. Ilustrowana historia obozu” w językach polskim i angielskim.

– To zredagowane w sposób encyklopedyczny i bogato ilustrowane kompendium wiedzy na temat historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Wiedzę o obozie oparta na wynikach najnowszych badań zebrano w ponad 300 artykułach. Rezultaty pracy historyków z Centrum Badań Muzeum można znaleźć także w kolejnych tomach „Zeszytów Oświęcimskich” – powiedziała szefowa Wydawnictwa.

Uzupełnieniem wiedzy faktograficznej jest seria edukacyjna „Głosy Pamięci”. Każdy z 13 tomów poświęcony jest jednemu z wielu zagadnień skomplikowanej historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady oraz zawiera oprócz naukowego artykułu szczegółowo omawiającego dany temat również wybór materiałów źródłowych, fragmenty relacji, fotografie i skany dokumentów archiwalnych, które ułatwią nauczycielom wykorzystanie materiału zawartego w książce na lekcjach szkolnych.

The More I Know the Less I Understand to wspólna publikacja Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver, która zawiera wybrane eseje studentów, którzy uczestniczyli w trzech edycjach seminarium badawczego „Witnessing Auschwitz – Conflicting Stories and Memories”

E-booki Muzeum Auschwitz można kupić w portalu publio.pl. Odnośniki do poszczególnych pozycji znajdują się w księgarni internetowej Muzeum ksiegarnia.auschwitz.org