Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans w Miejscu Pamięci Auschwitz

ps
22-01-2019

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans odwiedził 22 stycznia Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz. Gościa powitał Andrzej Kacorzyk, zastępca dyrektora Muzeum kierujący Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

 

Frans Timmermans odwiedził obszerny fragment muzealnej ekspozycji, m.in. poświęcony Zagładzie Żydów blok 4, gdzie znajdują się m.in. niemieckie fotografie dokumentujące przyjazd transportu Żydów z Węgier, model komory gazowej i krematorium II z Birkenau, puszki po Cyklonie B, a także ludzkie włosy obcięte pomordowanym. W bloku 5 gość zobaczył osobiste przedmioty ofiar, które odnaleziono w tych magazynach po wyzwoleniu obozu. To m.in. buty, walizki, okulary, szczotki, czy naczynia kuchenne.

Oprócz tego wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej zobaczył również blok 3, którego konserwacja możliwa była dzięki funduszom europejskim, a także budynek pierwszej komory gazowej i krematorium w Auschwitz I.

Przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11, gdzie odbywały się egzekucje przez rozstrzelanie, gość złożył wieniec, oddając hołd wszystkim ofiarom tego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Wpisał się także do muzealnej księgi pamiątkowej.

„W tym strasznym miejscu zewsząd docierają do mnie głosy. 'Usłyszcie nas. Żyliśmy, kochaliśmy, śmialiśmy się. Nigdy o nas nie zapomnijcie. Nie zapominajcie o nas opowiadać. Byliśmy tacy jak Wy'. To właśnie słyszę i czuję. To tutaj Europa dotarła do najciemniejszych krańców piekła. To tutaj Europa zgubiła swoje podstawowe wartości, swoje człowieczeństwo. Nową Europę opartą na podstawowych wartościach i ludzkiej godności zaczęto budować po doświadczeniu tego miejsca" - napisał Frans Timmermans.

W drugiej części wizyty  Frans Timmermans odwiedził były obóz Auschwitz II-Birkenau, m.in. rampę kolejową, na której Niemcy dokonywali selekcji deportowanych do obozu Żydów, a także ruiny komory gazowej i krematorium II. Zapalił także znicz przy pomniku upamiętniającym ofiary obozu.

W tej chwili w Muzeum Auschwitz realizowane są dwa projekty, które współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej: „Adaptacja budynku „Starego Teatru” na działalność Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu” oraz "Zwiększenie dostępu do zasobów kultury poprzez rozbudowę trasy zwiedzania Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau o przestrzeń poobozową budynków Schlachthaus i Molkerei oraz przebudowę sali kinowej".