Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Sportowcy z Niemiec z pomocą Miejscu Pamięci

ŁL
11-08-2020

Apel o wsparcie działalności Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau wystosowany publicznie przez dyrektora dr. Piotra M. A. Cywińskiego spotkał się z dużym odzewem w różnych środowiskach. W ostatnich dniach 75 tysięcy Euro na wsparcie jednego z najważniejszych projektów Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście planowanego w przyszłym roku przeznaczyła Inicjatywa WeKickCorona, którą stworzyli dwaj piłkarze FC Bayern Monachium: Leon Goretzka i Joshua Kimmich.

Fot. Łukasz Lipiński
Fot. Łukasz...
Source: www.wekickcorona.com
Source:...
Source: www.wekickcorona.com
Source:...

Z związku z zamknięciem Muzeum z powodu koronawirusa i z brakiem możliwości dalszego finansowania działalności edukacyjnej, wystawienniczej czy naukowej, dyrekcja Muzeum zwróciła się z apelem o wsparcie finansowe. Apel ten nie pozostał bez odzewu.

– Auschwitz jest częścią naszej historii, a pamięć o nim jest wszechobecna 75 lat po zakończeniu wojny. Wszyscy mamy obowiązek dopilnować, aby jeden z najciemniejszych rozdziałów w historii ludzkości nie powtórzył się. Bliska nam jest kwestia dbania o to, aby kultura pamięci była podtrzymywana nawet podczas pandemii koronawirusa – powiedzieli Leon Goretzka i Joshua Kimmich, twórcy Inicjatywy WeKickCorona.

W uzgodnieniu z twórcami inicjatywy WeKickCorona, fundusze zostaną przeznaczone na organizację w 2021 r. międzynarodowej konferencji edukacyjnej. Będzie to najważniejsze wydarzenie przygotowywane przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w przyszłym roku. Wezmą w niej udział wybitni eksperci oraz praktycy w całego świata, a tematem przewodnim konferencji będą "Wykluczenia" we współczesnym świecie.

– Co dwa lata organizujemy w Auschwitz-Birkenau dużą międzynarodową konferencję metodyczną poświęconą szukaniu nowych metod w nauczaniu o zagładzie, odczłowieczeniu oraz dzisiejszych objawach ksenofobii i nienawiści. Wspólną refleksję podejmują każdorazowo wybitni eksperci, praktycy i teoretycy edukacji na te tematy z wielu krajów świata. Jestem przekonany, że taka systematyczna refleksja nad metodami jest niezbędna w dzisiejszym, w tak szybko zmieniającym się świecie – powiedział dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński.

– Niestety, w przyszłym roku, w związku z załamaniem się dochodów Muzeum w dobie pandemii, planowana międzynarodowa konferencja stanęła pod ogromnym znakiem zapytania. Darowizna przyszła w samą porę i uratowała ten fundamentalny dla nas i wielu instytucji partnerskich projekt – dodał Cywiński.

Cześć przekazanych środków zostanie wykorzystana na przygotowanie wystawy poświęconej sportowcom i sportowi w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. Udostępnienie ekspozycji nastąpi w roku olimpijskim. Wystawa będzie dostępna zarówno w Miejscu Pamięci jak i w przestrzeni wirtualnej.

Przekazanie wsparcia Miejscu Pamięci było możliwe dzięki Hamburger Volksbank Stiftung.