Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Słowa w służbie nienawiści”

agju
17-06-2013

Ponad 120 edukatorów, nauczycieli, przedstawicieli organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka oraz dziennikarzy wzięło udział w IV edycji Ogólnopolskiej Konferencji Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX wieku „Słowa w służbie nienawiści”, która w dniach 13-15 czerwca odbyła się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży i Miejscu Pamięci Auschwitz.

Celem konferencji była dyskusja nad istotą i skutkami systemów totalitarnych oraz zbrodni ludobójstwa we współczesnym świecie, a także refleksja nad sposobami skutecznych działań prowadzących do zapobiegania podobnym zbrodniom w przyszłości.

— Dziś mówimy o słowach w służbie nienawiści i w tym tytule zawiera się tak dużo — mówił Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. — Kiedy mówimy o solidarności, prawdzie, dobru, czy sprawiedliwości, bardzo różnie oceniamy te słowa, w zależności od tego, w jakim padają kontekście i dlaczego lub przeciw czemu są skierowane. Stąd mówienie tylko o słowach może ten temat nieco zawęzić, bo słowa to również mimika czy sztuka. To też może się znaleźć w okowach nienawiści. A słowa nienawiści doprowadziły do Auschwitz — dodał.

— „Naród, który nie zna swej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie” — to znane memento George’a Santayany widnieje na tablicach w wielu miejscach. Przestrzega również odwiedzających Auschwitz. Tablice z tym przesłaniem trzeba by ustawić w ponad 200 miejscach na ziemi i niemal codziennie dostawiać kolejne — powiedziała dr Alicja Bartuś, wiceprzewodnicząca Zarządu Fundacji na rzecz MDSM. — Najistotniejszą rolą edukatorów jest, by to motto było wyryte nie tylko na tablicach czy innych miejscach kaźni, ale w świadomości ludzi i w ich sumieniach — dodała.

W tym roku uwaga uczestników skierowana była na znaczenie propagandy. Dyskusje dotyczyły także roli mediów w informowaniu, ale i kreowaniu obrazu wojen i konfliktów zbrojnych w XX i XXI wieku. Przez ten pryzmat będziemy rozmawiać zarówno o czasach narodowego socjalizmu i komunizmu, jak i o współczesnej Europie i świecie.

Wykład inauguracyjny Żydzi w propagandzie narodowego socjalizmu wygłosił prof. dr hab. Eugeniusz Król z Collegium Civitas w Warszawie. Wśród prelegentów konferencji znaleźli się wybitni znawcy tematyki m.in. Anna Wolff-Powęska, Klaus Bachmann, Jan Grabowski, Mariusz Wołos, Andrzej Zoll czy Andrzej Żbikowski.

Konferencja
Konferencja
Konferencja
Konferencja