Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Seminarium MCEAH dla edukatorów i przewodników z Izraela

MCEAH
12-08-2019

19 izraelskich przewodników i pracowników instytucji, które zajmują się tematyką Zagłady, wzięło udział w seminarium „Auschwitz w zbiorowej świadomości w Polsce i na świecie. Rola i znaczenie pamięci Auschwitz-Birkenau dla Żydów i Polaków”, które odbyło się w dniach 28 lipca – 8 sierpnia 2019 r. Jego organizatorem było Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

 

Zwiedzanie terenów byłego obozu Auschwitz III-Monowitz
Zwiedzanie terenów...

Pierwsza część programu odbyła się w Oświęcimiu. Uczestnicy mieli możliwość szczegółowego zapoznania się zarówno z historią niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, jak i wielowymiarową symboliką Miejsca Pamięci. Odwiedzili Zbiory, Pracownie Konserwatorskie oraz Archiwum. W trakcie zajęć zobaczyli także tereny byłych podobozów w Monowicach i Jawiszowicach. Ponadto zwiedzili Centrum Żydowskie w Oświęcimiu oraz poznali historię miasta.

– Ważnym uzupełnieniem tej części programu była wizyta w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach, podczas której grupa zobaczyła wystawę dotyczącą życia społeczności żydowskiej na Śląsku. Została ona stworzona z niezwykłą dbałością o szczegóły, w miejscu zupełnie wyjątkowym, w budynku domu przedpogrzebowego z 1903 r. – powiedziała Katarzyna Odrzywołek, koordynatorka projektu z ramienia MCEAH. – Wizyta w tej instytucji oraz spacer po przyległym cmentarzu, na którym spoczywają ofiary Marszu Śmierci z Auschwitz, odsłonił nieznaną dotąd uczestnikom tematykę – dodała Odrzywołek.

Pierwszym miastem na drodze podróży studyjnej po Polsce był Kraków. Uczestnicy seminarium wzięli udział w uroczystej kolacji szabatowej. Podczas pobytu w Krakowie zwiedzili między innymi trzy odziały Muzeum Krakowa: Podziemia Rynku, Fabrykę Schindlera, Aptekę pod Orłem oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Kolejne dwa dni grupa spędziła w Gdańsku. W trakcie zwiedzania z przewodnikiem poznali historię miasta oraz szczególną rolę Żydów w tworzeniu jego dziedzictwa. W czasie pobytu na Pomorzu izraelscy edukatorzy zwiedzili Muzeum II Wojny Światowej, Europejskie Centrum Solidarności oraz były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Stutthof.

Ostatnia część programu odbyła się w Warszawie, gdzie jednym z punktów seminarium była wizyta w muzeum POLIN oraz spotkanie z pracownikami jego działu edukacji. Zwiedzanie byłego terenu getta warszawskiego zostało wzbogacone o wizytę w Żydowskim Instytucie Historycznym. Uczestnicy seminarium zobaczyli tam nową wystawę dotyczącą Oneg Szabat – podziemnej organizacji społecznej dokumentującej życie w getcie warszawskim.

Bardzo ważnym wydarzeniem w kontekście poznania losu ludności Powstańczej Warszawy było, oprócz wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego, spotkanie ze świadkiem historii. Była nim dr Janina Iwańska, która wieku 14 lat została deportowana do obozu Auschwitz II-Birkenau w ramach niemieckich represji wobec ludności cywilnej walczącej stolicy.

„Mieliśmy styczność z doskonałymi prelegentami, którzy poszerzyli naszą wiedzę o znaczną ilość nowego materiału, w sposób profesjonalny i poruszający. Prelegenci chętnie odpowiadali na nasze pytania (których było bez liku!) i z zadowoleniem poruszali każdy temat, który chcieliśmy omówić. Mieliśmy także okazję pracować z wieloma fascynującymi źródłami i materiałami na temat losów ludzi w tym jakże mrocznym okresie ludzkiej historii. Seminarium Auschwitz było dla nas niezapomnianym doświadczeniem, o głębokim znaczeniu, w którego trakcje zdobyliśmy nową wiedzę, dochodziliśmy do pewnych refleksji i mieliśmy okazję poznania niesamowitych i życzliwych osób” – napisała po seminarium jego uczestniczka Yael Shtauber, dyrektor Działu Przewodników w Yad Vashem.