Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Polscy edukatorzy na seminarium w Yad Vashem

MCEAH
27-12-2019

W dniach 24 listopada - 6 grudnia 2019 r. dziewiętnastu nauczycieli, edukatorów, przewodników oraz pracowników miejsc pamięci i instytucji prowadzących działalność edukacyjną w zakresie historii Holokaustu, nauczania o Zagładzie oraz II wojny światowej wzięło udział w dwunastodniowym programie w Izraelu przygotowanym przez Yad Vashem w Jerozolimie we współpracy z Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

 

Wyjazd w ramach seminarium „Judaizm – dzieje i kultura Żydów polskich – Holokaust” poprzedziło spotkanie przygotowujące, które odbyło się  26 października w Muzeum Auschwitz.  Podczas dwóch wykładów dr Ewy Węgrzyn z Instytutu Judaistyki UJ uczestnicy zapoznali się z historią współczesnego Izraela oraz falami emigracyjnymi z Polski w okresie powojennym.  

Dwunastodniowy program w Izraelu charakteryzował się różnorodnością tematów i metod edukacyjnych. W ramach wykładów, warsztatów i prezentacji grupa miała możliwość spojrzenia na izraelską perspektywę Zagłady, zaznajomienia się z metodami dydaktycznymi wykorzystywanymi w Międzynarodowej Szkole Nauczania o Holokauście, a także poznania przedstawiania tematu Holokaustu w izraelskich szkołach. W programie znalazły się także spotkania z Ocalałymi z Zagłady: Joramem Diamandem oraz Romuladem Jakubem Wekslerem-Waszkinelem. Grupa miała też możliwość wzięcia udziału w wyjazdach studyjnych do Galilei oraz na Masadę, a także pogłębionego zwiedzania starego miasta w Jerozolimie.

– Program pobytu w Jerozolimie był niezwykle interesujący. Seminaria organizowane przez naszych przyjaciół z Międzynarodowej Szkoły Nauczania o Holokauście Yad Vashem nie tylko ułatwiają zrozumienie izraelskiej perspektywy, ale stają się wyjątkową okazją do wymiany wzajemnych doświadczeń. Jestem także ogromnie wdzięczny Ministerstwu Edukacji Narodowej RP za wieloletnie finansowe wsparcie wyjazdów polskich nauczycieli do Izraela – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

– Dzięki uczestnictwu w tym seminarium poszerzyłem swój warsztat edukacyjny na temat Holokaustu, historii i kultury żydowskiej. Wiedza jaką zdobyłem podczas wykładów i warsztatów wykorzystam w prowadzeniu własnych działań edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży oraz środowiska policyjnego. Niezwykle interesujące były historie świadków, ocalałych. Dyskusje i refleksje związane z prześladowaniami społeczności żydowskiej. Poruszające były również historie ludzi, którzy pomimo ogromnego zagrożenia pomagali innym. Szkolenie niewątpliwie uwrażliwiło mnie jeszcze bardziej na problemy drugiego człowieka – powiedział uczestnik seminarium, mł. insp. Krzysztof Kazek, pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach ds. ochrony praw człowieka.

Posumowanie projektu odbyło się 14 grudnia w Muzeum Auschwitz. Jego celem była ewaluacja seminarium oraz zaprezentowanie zmian, jakie będą miały miejsce w muzeum w kontekście edukacji w najbliższym czasie. Uczestnicy wysłuchali wykładu Alicji Białeckiej na temat założeń Nowej Wystawy Głównej, a także zwiedzili budynek Starego Teatru – nowej siedziby Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Zapoznali się również z propozycjami nowych projektów edukacyjnych przygotowywanych przez zespół Centrum i adresowanych do młodzieży.