Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Podsumowanie projektu „Łączyła ich Niepodległa. Obywatele II Rzeczpospolitej w KL Auschwitz”

ps
15-12-2020

1560 uczniów wzięło udział w 2020 r. w projekcie „Łączyła ich Niepodległa. Obywatele II Rzeczpospolitej w KL Auschwitz” realizowanego w Miejscu Pamięci Auschwitz przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

 

Fot.:...
Fot.:...

Projekt skierowany był do młodzieży 8 klasy szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych, jak również nauczycieli, wychowawców i edukatorów. Jego głównym celem było przybliżenie młodzieży znaczenia procesu odzyskania niepodległości i odbudowy państwowości polskiej, tragicznie przerwanego wybuchem II wojny światowej.

Istotną rolę odgrywa tu pamięć o indywidualnych losach obywateli II Rzeczpospolitej osadzonych w  niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz, która skłania do refleksji nad takimi pojęciami jak wolność, solidarność, poszanowanie praw i godności człowieka w obliczu okupacji i niewoli.

Na projekt realizowany od 1 marca składały się początkowo jednodniowe wizyty studyjne grup szkolnych w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau złożone ze zwiedzania historycznego terenu oraz warsztatów „Obywatele polscy w KL Auschwitz”, podczas których uczniowie mieli możliwość zapoznania się z indywidualnymi losami osób więzionych w KL Auschwitz.

– Projekt spotkał się z niezwykle dużym odzewem ze strony nauczycieli i nauczycielek. Bardzo szybko udało nam się wypełnić wszystkie zaplanowane terminy pobytów studyjnych. Ze względu na bezprecedensową sytuację epidemiczną musieliśmy na bieżąco dostosowywać go do aktualnej sytuacji w Polsce – powiedziała Nataliia Tkachenko z Projektów Edukacyjnych MCEAH.

Od września projekt realizowany był również w formie mieszanej, a następnie w całkowicie zdalnej. 5 grudnia odbyła się konferencja podsumowująca. Wzięli w niej udział nauczyciele, których młodzież wzięła udział w studyjnym zwiedzaniu Miejsca Pamięci.

W programie – oprócz podsumowania i ewaluacji projektu – znalazły się dwa spotkania dotyczące pracy z młodzieżą. Pierwsze z nich, z dr Aleksandrą  Piotrowską, psycholożką i pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego, zostało poświęcone emocjom  w pracy z trudnym tematem, jakim jest wojna i Holokaust. – Dr Piotrowska zwróciła uwagę na delikatność i złożoność psychiki młodzieży, uczulając na to, że pewne reakcje na treści przekazywane w czasie realizacji tematów związanych z wojną i ludobójstwem, które mogą się wydawać niestosowane lub wręcz niegrzeczne, bardzo często są mechanizmami obronnymi i należy młodym ludziom pozwolić na upust emocji, wywołanych tym trudnym tematem – powiedziała Alicja Wójcik z Projektów Edukacyjnych MCEAH.

Spotkanie z Paulą Al-Hmiedat, z Centrum e-Learningu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie było prezentacją i równocześnie praktycznym szkoleniem z posługiwania się narzędziami przydatnymi w edukacji zdalnej. Pani Al-Hmiedat wskazała różnice pomiędzy edukacją klasyczną a edukacją zdalną, podkreślając, że w obliczu tych różnic także metody stosowane przez nauczycieli i edukatorów muszą być różnorodne.

W czasie konferencji Adelina Hetnar-Michaldo, kierowniczka Projektów Edukacyjnych MCEAH, zaprezentowała propozycję zdalnych zajęć, jakie będą realizowane przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście od lutego 2021 r.

Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.