Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Pobyty studyjne online w Miejscu Pamięci Auschwitz

12-04-2021

Z pobytów studyjnych online organizowanych przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście polscy uczniowie będą mogli korzystać w formie zdalnej. Uczestnictwo w programie jest bezpłatne.

 

...
...

– Pandemia zmieniła wiele obszarów naszego życia: od pracy, wypoczynku i podróży po edukację. Reagując na wyzwania, które stawiają przed nami obecne ograniczenia, postanowiliśmy dostosować nasz program pobytów studyjnych do formy online – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

– W lutym zrealizowaliśmy pilotaż zdalnych pobytów studyjnych, w którym wzięły udział wybrane klasy szkolne z całej Polski. Te propozycje spotkały się z pozytywnym odbiorem zarówno nauczycieli, jak i uczniów 8 klasy szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych, do których były skierowane – dodał Andrzej Kacorzyk.

Zdalny pobyt studyjny obejmuje prezentację historycznego terenu byłego obozu w wirtualnych panoramach, uzupełnioną warsztatami podsumowującymi prowadzonymi przez zespół MCEAH.

– Proponowane zajęcia mają na celu zapoznanie uczniów z historią niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, zachęcenie ich do dyskusji o ważnych zagadnieniach związanych z tym tematem i przygotowanie ich do bardziej pogłębionego zwiedzania Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau w przyszłości. Przygotowane przez nas warsztaty podejmują nie tylko tematy historyczne, ale też odnoszą się do niezwykle ważnych zagadnień naszej moralnej odpowiedzialności za świat budowany właśnie na refleksji nad tragedią Auschwitz – podkreślił Andrzej Kacorzyk

Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne, jednak liczba miejsc jest ograniczona.

Zdalne pobyty studyjne odbywają się za pośrednictwem platformy Zoom i trwają 4 jednostki lekcyjne (do 3 godzin). Dla grup, które już wcześniej miały możliwość zwiedzania Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, możliwa jest rezerwacja jednego z siedmiu warsztatów tematycznych:

– Historia zapisana w przedmiocie
– „Jestem zdrów i czuję się dobrze” - korespondencja więźniarska
– Jednostka wobec rzeczywistości obozowej
– Propaganda w nazistowskich Niemczech 1933-1945
– Trauma – życie byłych więźniów po wojnie
– „Przetrwali, by żyć” – świat po Auschwitz
– „Nie bądźcie obojętni!” - przesłanie świadków Auschwitz

Szczegóły dotyczące poszczególnych warsztatów.

Rezerwacji zdalnych pobytów studyjnych .