MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Pierwszy transport do Auschwitz. Post Scriptum” - film dokumentalny o pierwszym transporcie Polaków do Auschwitz

ps
12-06-2020

„Pierwszy transport do Auschwitz. Post Scriptum” to tytuł filmu dokumentalnego zrealizowanego wspólnie przez Muzeum Auschwitz i TVP Kraków z okazji 80. rocznicy deportacji pierwszych Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz 14 czerwca 1940 r. Premiera na antenie TVP3 Krakow 14 czerwca o 17.40.

 

Kadr z filmu „Pierwszy transport do Auschwitz. Post Scriptum”
Kadr z filmu...
Kadr z filmu „Pierwszy transport do Auschwitz. Post Scriptum”
Kadr z filmu...
Kadr z filmu „Pierwszy transport do Auschwitz. Post Scriptum”
Kadr z filmu...
Kadr z filmu „Pierwszy transport do Auschwitz. Post Scriptum”
Kadr z filmu...

Reżyserem i autorem scenariusza jest Piotr Litka, a autorem zdjęć Jeremi Grzywa. Zdjęcia powstały przede wszystkim na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz, ale także w Tarnowie, zarówno w zakładzie karnym, gdzie rozpoczęła się tragiczna droga pierwszych polskich więźniów Auschwitz, jak i na ulicach miasta, którymi 14 czerwca 1940 r. Niemcy prowadzili kolumnę w stronę dworca kolejowego.

– Chciałem podziękować pracownikom Muzeum za współpracę przy tym wyjątkowym projekcie, bowiem bez ich wsparcia merytorycznego powstanie filmu nie byłoby możliwe. Cieszę się, że TVP Kraków mogła zrealizować dokument, którego produkcja wpisuje się w misję mediów publicznych – powiedział Rafał Marek, dyrektor oddziału TVP3 Kraków.

– Przy okazji 80. rocznicy pierwszego transportu nie tylko przypominamy widzom historię tego wydarzenia i początków obozu Auschwitz, ale także - dzięki nagraniom z naszego archiwum – oddajemy głos naocznym świadkom, byłym więźniom pierwszego transportu – podkreślił Rafał Marek.

W filmie wykorzystano wiele fragmentów relacji byłych więźniów pochodzących z archiwum TVP Kraków, natomiast o początkowej fazie działania niemieckiego obozu Auschwitz opowiadają historycy Centrum Badań Muzeum: dr Igor Bartosik oraz dr Łukasz Martyniak, współautorzy książki „Początki obozu Auschwitz w świetle materiałów źródłowych”.

– Pierwsi więźniowie i pierwszy transport w świadomości historyków i pracowników Muzeum, ludzi, którzy byli z tą historią związani, nigdy nie zaniknął. Zawsze traktowaliśmy tych ludzi jako naszych bohaterów, jako naszych przyjaciół. Wspierali nas oni swoją bezcenną wiedzą na temat historii obozu – powiedział dr Igor Bartosik.

– Relacje, jakie złożyli po wojnie na temat ich pobytu, szczególnie na temat pierwszych miesięcy istnienia Auschwitz stanowią niezwykle cenną bazę informacji – powiedział dr Łukasz Martyniak.

Premiera filmu „Pierwszy transport do Auschwitz. Post Scriptum” będzie miała miejsce na antenie TVP3 Kraków 14 czerwca o godzinie 17.40 (film można będzie oglądać także na stronie www.krakow.tvp.pl oraz w aplikacji TVP VOD). Film - z napisami w języku angielskim - zostanie także zaprezentowany na kanale YouTube Muzeum oraz na naszej stronie na Facebooku 14 czerwca o godzinie 19.00.