Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Obraz byłego więźnia Davida Olère w darze dla Muzeum

ps
03-12-2014

Zbiory Muzeum Auschwitz otrzymały w darze obraz autorstwa Davida Olère, byłego więźnia Auschwitz i członka Sonderkommando.  Przekazał ją ze swoich zbiorów prywatnych Serge Klarsfeld m.in. wiceprezes francuskiej Fondation pour la Mémoire de la Shoah (Fundacja Pamięci Shoah), członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej i Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau.

— Na podarowanie tego obrazu zdecydowałem się ze względu na zbliżającą się 70. rocznicę wyzwolenia obozu. Żona i syn artysty powierzyli mi misję przekazywania prac Olère do muzeów. Miejsce Pamięci Auschwitz jest jedną z wybranych przeze mnie instytucji — powiedział Klarsfeld.

Muzeum Auschwitz posiada największą na świecie kolekcję prac artystycznych wykonanych przez więźniów Auschwitz — zarówno w czasie istnienia obozu, jak i po wyzwoleniu. Liczy ona ponad 4,5 tysiąca obiektów. Podarowany przez Serge’a Klarsfelda obraz to pierwsza praca Davida Olère w Zbiorach Muzeum.

David Olère urodził się 19 stycznia 1902 r. w Warszawie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1918 r. wyjechał do Berlina, a następnie do Paryża, gdzie osiadł już na stałe. Należał do tzw. szkoły paryskiej. Pracował dla różnych wytwórni filmowych (tworzył scenografie, kostiumy i plakaty reklamowe) m.in. Paramount Pictures, Fox, Gaumont.

20 lutego 1943 r. ze względu na żydowskie pochodzenia został aresztowany przez policję francuską i umieszczony w obozie Drancy. Stamtąd 2 marca deportowano go do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, gdzie oznaczono go numerem 106 144. Przez cały okres pobytu w obozie pracował w Sonderkommando, specjalnej grupy roboczej zmuszonej przez Niemców do obsługi krematoriów i komór gazowych.

Przekazana do Muzeum praca to ciekawy autoportret artysty. Ponieważ mówił on biegle po angielsku, Niemcy wykorzystywali go w obozie jako tłumacza. Słuchał on dla nich wiadomości radia BBC. Właśnie scenę prowadzenia go przez uzbrojonego wartownika do biur SS uwiecznił po wojnie na swoim obrazie David Olère. W tle natomiast widać pracujące krematoria i komory gazowe II i III w Birkenau.

19 stycznia 1945 r. roku Olère został ewakuowany z Auschwitz w głąb III Rzeszy. Został osadzony w podobozach Mauthausen – Melk i Ebensee. W tym ostatnim wyzwolono go 6 maja 1945 r. Po powrocie do Paryża poświęcił się upamiętnieniu przeżyć obozowych w rysunkach i obrazach.

W wydanym we Francji katalogi prac Davida Olère Serge Klarsfeld napisał: „Prace te mają niezwykłą wartość dokumentalną. Nie istnieją fotografie przedstawiające to, co działo się w komorach gazowych i krematoriach Auschwitz. Wspomnienia Olère, zamienione w rysunki i obrazy, są świadectwem tej straszliwej rzeczywistości”.

— W jego pracach widać poszczególne etapy procesu zagłady: ludzi w rozbieralni, w komorze gazowej, sceny pozbawiania ofiar złotych zębów, sceny z hali pieców i grzebania ciał. Na pracach Olère możemy zobaczyć również okrutne eksperymenty medyczne, torturowanie i zabijanie więźniów przez esesmanów, głód, strach i rozpacz towarzyszące ludziom każdego dnia w obozie — powiedziała historyk sztuki Agnieszka Sieradzka, pracująca w Zbiorach Muzeum.

— Są to prace niezwykle ilustracyjne, czasami szokujące w swojej dosłowności. Jednak dzięki temu podkreślają z całą mocą rozmiar tragedii i okrucieństwo człowieka w Auschwitz. Obraz Davida Olère to bardzo ważne uzupełnienie naszej kolekcji sztuki — podkreśliła Sieradzka.