Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Niemieckie wysiedlenia Polaków z Zamojszczyzny” – sesja edukacyjna

01-03-2018

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau organizuje w dniu 23 marca 2018 r. sesję edukacyjną pt. Niemieckie wysiedlenia Polaków z Zamojszczyzny. Obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz na przełomie 1942/1943 roku stał się miejscem deportacji polskich rodzin z regionu zamojskiego. Wiązały się one z realizacją planów germanizacji ziem wschodnich, traktowanych jako niemiecka przestrzeń życiowa.

 

Do udziału w sesji zapraszamy nauczycieli, młodzież, przewodników, studentów, słuchaczy studiów podyplomowych i seminariów prowadzonych przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz wszystkie zainteresowane osoby. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w sali wykładowej o uczestnictwie w sesji decyduje kolejność nadsyłanych zgłoszeń.

Podczas sesji zostaną wygłoszone wykłady na temat Generalnego Planu Wschodniego, losów polskich dzieci więzionych w niemieckim obozie przejściowym w Zamościu, wysiedleńców z Zamojszczyzny w KL Auschwitz, jak również odbędzie się spotkanie z Henrykiem Wujcem – ocalałym z wysiedleń, który podzieli się swoimi wspomnieniami. 

PROGRAM SESJI:
9.00 – Otwarcie sesji
9.15 – 10.00 – Generalny Plan Wschodni a Majdanek. Wykład: Marta Grudzińska, Państwowe  Muzeum na Majdanku
10.00 – 10.45 – Dzieci polskie z Zamojszczyzny – więźniowie niemieckiego obozu przejściowego w Zamościu i ich losy (1942-1943). Wykład: dr Beata Kozaczyńska, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach
11.00 – 11.45 – Wysiedleńcy z Zamojszczyzny w KL Auschwitz. Wykład: dr Łukasz Martyniak, PMA-B
11.45 – 13.00 – Spotkanie z Henrykiem Wujcem – ocalałym z wysiedleń z Zamojszczyzny. Moderacja: Andrzej Kacorzyk, Dyrektor MCEAH 
13.00 – 13.30 – Złożenie kwiatów pod Ścianą Śmierci


Udział w sesji jest bezpłatny. Program obejmuje 5 godzin dydaktycznych. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w sali wykładowej prosimy o przesłanie zgłoszeń do 16 marca br. Po tym terminie prosimy o kontakt telefoniczny.

Koordynacja:
dr Maria Martyniak
tel.: 0-33 8448005
e-mail: maria.martyniak@auschwitz.org

Miejsce sesji:
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, duża sala kinowa
ul. Więźniów Oświęcimia 20
32-603 Oświęcim

„[…] Dnia 9 grudnia 1942 r., rankiem Niemcy okrążyli wioskę. Następnie wchodzili do poszczególnych mieszkań, nakazując wyjść w ciągu 15 minut […] i udać się pod gminę. Cały transport został skierowany do Zamościa, gdzie znajdował się obóz dla wysiedleńców. […] Następnego dnia wypędzono nas na plac, wyczytano ok. 1500 osób i tak sformowaną grupę wysłano wagonami towarowymi do Oświęcimia. […] Transport do Oświęcimia trwał dwa dni. Jechaliśmy wagonami towarowymi stłoczeni po 70-80 osób w każdym. Na drogę nie dano nam żywności. Całą drogę byliśmy zamknięci w wagonie bez możliwości otrzymania z zewnątrz czegokolwiek. […] Rodzina moja zabrana razem ze mną do Oświęcimia zginęła, matka i brat zmarli z wycieńczenia, a ojciec został zagazowany. […]”.
Fragment zeznania Anny Hanas, wysiedlonej ze wsi Mokre; Biuletyn GKBZHwP, t. XXI, s. 298.

Pliki do pobrania

formularz_zgloszeniowy_sesja_23032018.docx
formularz_zgloszeniowy_sesja_23032018.docx
Formularz zgłoszeniowy na sesję edukacyjną