Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Nagrody „Gdyby zabrakło dziesięciu…” dla wolontariuszy Miejsca Pamięci

ps
04-07-2019

W 72. rocznicę utworzenia Muzeum na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, wolontariusze oraz przedstawiciele instytucji wspierających wolontariat w Miejscu Pamięci zostali uhonorowani nagrodami „Gdyby zabrakło dziesięciu…”. Wśród nagrodzonych były osoby z Polski, Włoch, Niemiec, Austrii, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Japonii.

 

Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Andrzej Kacorzyk. Fot. Marek Lach
Andrzej Kacorzyk...
Monika Pastuszka-Nędza. Fot. Marek Lach
Monika...

Każde wręczenie nagrody to bardzo szczególny dzień zarówno dla wolontariuszy, jak i koordynatorów wolontariatu, z którymi współpracujemy. Pozwala na symboliczne podziękowanie za ogrom poświęcenia, jakie wolontariusze wkładają w pracę na rzecz Muzeum.

– Nagroda jest wyrazem uznania i wdzięczności dla osób, które swoją pracą, zaangażowaniem, aktywnością przyczyniają się do podtrzymywania i propagowania pamięci o Auschwitz i Zagładzie. Dotyczy to osób pracujących w różnych częściach Muzeum: konserwacji, edukacji, zbiorach, bibliotece, administracji i innych oraz pracujących poza Muzeum na jego rzecz np. tłumaczenia, korekty, e-learning – powiedział dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Andrzej Kacorzyk.

– Razem z nimi jesteśmy w stanie nieść dalej dziedzictwo Auschwitz. Pełniej i szerzej prowadzimy działalność edukacyjną, zachowujemy oryginalność terenu i obiektów, zabezpieczamy konserwatorsko bezcenne materialne ślady po ofiarach – dodał Kacorzyk.

W ubiegłym roku na rzecz Muzeum pracowało ponad 450 wolontariuszy, stażystów i praktykantów. – Część z nich kontynuuje wieloletnie już programy – jak na przykład uczniowie ze szkół koncernu Volkswagena, czy szkół z okolic Hanoweru, biorących udział w projekcie „Spotkań oświęcimskich”, a także uczniowie oświęcimskich szkół ponadgimnazjalnych. Część z nich jednak to indywidualne osoby, które postanawiają część swojego czasu przeznaczyć na pracę w Miejscu Pamięci – powiedziała Monika Pastuszka-Nędza, kierująca Wolontariatem w Miejscu Pamięci.

W ubiegłym roku na rzecz Muzeum pracowali wolontariusze z Polski, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Francji, Czech, Słowacji, Włoch, Norwegii, Izraela, Japonii, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Rosji.

Nagroda Dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu „Gdyby zabrakło dziesięciu…” jest przyznawana raz do roku z okazji rocznicy utworzenia Muzeum w dniu 2 lipca 1947 roku. Otrzymują ją wyróżniający się swoją pracą wolontariusze i koordynatorzy wolontariatu. Nagroda ma formę szklanej statuetki, do której dołączony jest oficjalny list. Na awersie statuetki umieszczony jest napis w języku polskim i angielskim „Gdyby zabrakło dziesięciu…”. 

Osoby uhonorowane nagrodą 2019:

Nura Abdelmohsen – stażystka w Archiwum oraz wolontariuszka w Pracowni Konserwatorskiej;

Gabriel Dittrich – członek Für die Zukunft lernen i pracownik Campus Christophorus Jugendwerk w Breisach. Od lat koordynuje przyjazdy młodzieży do Muzeum Auschwitz-Birkenau. 

Piotr Kondratowicz – opiekun grupy niesłyszących praktykantów z Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szklono-Wychowawczego nr 12 dla Niesłyszących i Słabosłyszących we Wrocławiu. Uczniowie ze szkoły przyjeżdżają na praktyki do Muzeum co roku w takim terminie, aby jako wolontariusze mogli brać udział w upamiętnieniu 14 czerwca. Ponadto Piotr Kondratowicz organizuje szkolenia dla pracowników i przewodników Muzeum na temat pracy z osobami niesłyszącymi.

Olga Kulinchenko – koordynuje wolontariat z Rosji, z Centrum Historii Mówionej w Woroneżu.

Mateusz Mateja – praktykant programu praktyk Volkswagena

Kelsey Morgan –stażystka w Archiwum, gdzie wykonywała transkrypcje wywiadów z byłymi więźniami Auschwitz. Wolontariuszka podczas upamiętnień i rocznic

Peter Rössl – wolontariusz w pracowni konserwatorskiej, a także podczas konferencji, upamiętnień i rocznic, m.in. podczas 74. rocznicy wyzwolenia  Auschwitz.

Hannah Skrzypczak – stażystka i wolontariuszka w Archiwum oraz Projektach Edukacyjnych

Sakura Tohma – praktykantka i wolontariuszka w pracowni konserwatorskiej.

Kinga Żelazko – stażystka w Centrum Badań oraz wolontariuszka w Biurze Wolontariatu, Archiwum i Bibliotece