Aktualności
Muzeum w roku pandemii. Sprawozdanie Miejsca Pamięci 2020.
Ukazało się polsko-angielskie sprawozdanie podsumowujące rok 2020 w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz. W swoim wstępie dyrektor dr Piotr M. A. Cywiński napisał: „Gorsza od zapomnienia jest taka pamięć, która nie rozbudza w nas moralnego niepokoju”.
Sprawozdanie rozpoczyna przypomnienia obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, w których wzięło udział ponad 200 Ocalałych z Auschwitz i Holokaustu, a także przedstawiciele ponad 50 państw. Było to ostatnie wielkie wydarzenie na świecie przed wybuchem pandemii koronawirusa i ogólnoświatowym lockdownem.
POBIERZ SPRAWOZDANIE W FORMACIE PDF
Z powodu pandemii 2020 r. był wyjątkowo trudny. Muzeum – po raz pierwszy w swojej historii – było zamknięte dla odwiedzających przez wiele miesięcy. Liczba osób przyjeżdżających do Miejsca Pamięci dramatycznie spadła i tym samym Muzeum pozbawione zostało swojego największego źródła finansowania. Spowodowało to niemal zupełne wstrzymanie działań edukacyjnych w historycznej przestrzeni oraz poważne załamanie budżetu Muzeum, czego konsekwencją była rezygnacja z wielu priorytetowych inwestycji i projektów.
Dzięki szczególnej pomocy i zwiększeniu dotacji podmiotowej ze strony polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 25 na 31 milionów złotych udało się zachować podstawową ciągłość działania Muzeum oraz miejsca pracy.
Na 84 stronach polsko-angielskiego wydawnictwa znalazły się informacje o najważniejszych wydarzeniach minionego roku w Muzeum, analiza frekwencji w Miejscu Pamięci, które w ubiegłym roku odwiedziło 502 tysiące osób. Względem rekordowego roku 2019 to aż prawie pięciokrotny spadek.
Szczególnego znaczenia nabrała konferencja online „Jak uczyć o Auschwitz i Holokauście w dobie pandemii”, podczas której dyskutowano o bezprecedensowej sytuacji oraz o alternatywnych sposobach edukacji. W roku pandemii bardzo wiele osób korzystało z dostępnych form edukacji online. Ogromnie wzrosło zainteresowanie wirtualną wizytą na stronie panorama.auschwitz.org, a Miejsce Pamięci w mediach społecznościowych ma już ponad 1,5 miliona obserwujących.
Najbardziej pogłębioną formą naszej edukacji w Internecie są lekcje online. Główna lekcja poświęcona historii Auschwitz dostępna jest już w jedenastu językach (angielski, arabski, grecki, hebrajski, hiszpański, niderlandzki, niemiecki, perski, polski, portugalski, węgierski). Łącznie na stronie lekcja.auschwitz.org znajduje się 26 lekcji w językach angielskim i polskim.
Inne poruszane w sprawozdaniu tematy to prowadzone w Miejscu Pamięci prace konserwatorskie oraz działania Fundacji Auschwitz-Birkenau, która zbiera fundusze na finansowanie tych prac, nowe wydawnictwa, kierunki prac badawczych, nowe i opracowywane wystawy, a także nowe obiekty w Archiwum i Zbiorach Muzeum. Istotnym elementem jest także sprawozdanie finansowe i lista darczyńców, którzy wsparli Muzeum.
„Trudno przewidzieć dalszy rozwój wydarzeń. Każdej osobie, instytucji i organizacji, które wsparły nas finansowo w tej ciężkiej sytuacji, bardzo za tę pomoc dziękujemy. Sytuacja finansowa Muzeum nadal pozostaje bardzo trudna. Dlatego nadal prosimy o Państwa pomoc i finansowe wsparcie naszej misji: wesprzyj.auschwitz.org” - czytamy.
Tekstom towarzyszą fotografie prezentujące najważniejsze wydarzenia w Miejscu Pamięci, a także reprodukcje artefaktów oraz archiwalnych dokumentów.
Sprawozdanie ukazuje się na dwa dni przed 76. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.
Pliki do pobrania
