Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Mówiące Wspomnienia - Ostatni Świadkowie Holokaustu” - wystawa w Szwedzkim Muzeum Historycznym

25-01-2019

„Mówiące Wspomnienia – Ostatni Świadkowie Holokaustu” to tytuł wystawy otwartej w Szwedzkim Muzeum Historycznym w Sztokholmie. Jest ona poświęcona ocalałym z Zagłady, którzy po wojnie odbudowywali swoje życie w Szwecji. Będzie ją można oglądać do 1 września 2019 r.

 

Piotr Cywiński i Joel Citron. Fot. Maria Zalewska
Piotr Cywiński i...
Elisabeth Citrom
Elisabeth Citrom
Mietek Grocher
Mietek Grocher
Bluza, spodnie i pasiak polskiego więźnia politycznego Jana Godka nr 449
Bluza, spodnie i...
Walizka wypożyczona na wystawę do Sztokholmu.
Walizka wypożyczona...
"Dimentions in Testimony". Fot. Szwedzkie Muzeum Historyczne
"Dimentions in...

Prezentowane są na niej portrety autorstwa Karla Gabora, relacje świadków, oryginalne przedmioty wypożyczone z Muzeum Auschwitz po raz pierwszy prezentowane w Szwecji, a także interaktywna instalacja „Dimentions in Testimony” przygotowana przez Fundację USC Shoah, dzięki której odwiedzający mogą wejść w interakcję z filmowym nagraniem świadka historii.

„Od 1940 r. doświadczyliśmy jawnego antysemityzmu. Przede wszystkim ze strony nauczycieli i kolegów z klasy. Pamiętam, że rodzice bardzo się tym martwili. W 1944 r., pod koniec kwietnia lub na początku maja, zabrano nas do getta w starej cegielni. Potem trafiliśmy na dworzec. Rozpoczęła się podróż do Auschwitz-Birkenau. Moja matka zatrzymała się, by pomóc 72-letniej babci wejść na ciężarówkę. Wtedy widziałam ją wtedy ostatni raz. W Auschwitz byłam do listopada 1944 roku w baraku dziecięcym. Następnie wywieziono nas do obozu pracy Hamburg-Altona. Kilka tygodni później przeniesiono nas – głównie piechotą – do Lenzig w Austrii. Zostaliśmy wyzwoleni przez Amerykanów 9 maja 1945 r. Ojciec i brat przeżyli Bergen-Belsen i przyjechali do Szwecji. Wszyscy odnaleźliśmy się pięć lat później. Moje przesłanie: Jestem dziś kim jestem dzięki Izraelowi Ponownie stałam się człowiekiem” – to wspomnienia Elisabeth Citron, urodzonej 8 października 1931 r. w Rumunii.

Część wystawy poświęcona jest życiu w Szwecji bezpośrednio po Holokauście. Umieszczono tam osobiste historie i artefakty znalezione w obozie Lovö, gdzie ocalali zostali umieszczeni po przyjeździe do Szwecji po II wojnie światowej.

Muzeum Auschwitz na ekspozycję w Sztokholmie wypożyczyło: żydowski kielich kiduszowy, walizkę należącą do deportowanego na zagładę, bluzę, spodnie i czapkę polskiego więźnia politycznego Jana Godka nr 449, drewnianą łyżkę wykonaną w obozie przez Annę Świtkowską oraz maluteńką zdobiona poduszeczkę, podarunek dla współwięźniarki Ireny Podlasin-Wesołowskiej.

Na wystawie można też skorzystać także z Archiwum Historii Wizualnej Fundacji USC Shoah, które zawiera 55 000 relacji ocalałych i świadków Holokaustu i innych ludobójstw. Ekspozycji towarzyszy obszerny katalog z portretami ocalałych, relacjami i esejami związanymi z wystawą. Do września w Szwedzkim Muzeum Historycznym zaplanowano program wydarzeń towarzyszących - seminariów oraz pokazów filmowych.

Przygotowanie wystawy była możliwe dzięki hojnemu wsparciu: Ulriki i Joela Citron, Elizabeth Citrom, Ide i Davida Dangoor oraz Anniki i Gabriela Urwitz.

Organizatorami Ekspozycji są Szwedzkie Muzeum Historyczne, Żydowska Kultura w Szwecji, Fundacja USC Shoah - Instytut Historii Wizualnej i Edukacji oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Partnerami projektu są: Paideia – The European Institute for Jewish studies in Sweden, The Association of Holocaust Survivors in Sweden, The Living History Forum i Adat Jeschurun Synagogue.