Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Międzynarodowa Akademia Letnia w języku niemieckim

MCEAH
30-08-2019

W dniach 17-23 sierpnia 2019 r. odbyła się VII edycja Międzynarodowej Akademii Letniej w języku niemieckim „Auschwitz – historia, pamięć i edukacja”, zorganizowana przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wzięło w niej udział 17 osób, głównie nauczyciele z Austrii i Niemiec.

 

Międzynarodowa Akademia Letnia w języku niemieckim
Międzynarodowa...
Międzynarodowa Akademia Letnia w języku niemieckim
Międzynarodowa...
Międzynarodowa Akademia Letnia w języku niemieckim
Międzynarodowa...

Program seminarium rozpoczął się w Krakowie, gdzie w Żydowskim Muzeum Galicja uczestnicy wysłuchali wykładu dr Anny Jakimyszyn-Gadochy na temat historii krakowskich Żydów. Wykład był wprowadzeniem do zwiedzania Kazimierza – dawnej dzielnicy żydowskiej oraz terenów Podgórza, gdzie w czasie wojny Niemcy utworzyli getto.

W kolejnych dniach uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z wieloaspektową historią niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz oraz funkcjonowaniem współczesnego Miejsca Pamięci. Oprócz dwudniowego specjalistycznego zwiedzania terenów byłego obozu Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau słuchacze seminarium odwiedzili także Archiwum, Dział Zbiorów oraz Pracownie Konserwatorskie. Podczas spotkania z uczestnikami Akademii letniej, dyrektorem Andrzejem Kacorzykiem przybliżył słuchaczom działalność Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

W trakcie dwóch podróży studyjnych seminarzyści zwiedzili również tereny byłego obozu Auschwitz III-Monowitz oraz podobozów: Budy i Jawischowitz. W ramach pobytu w Oświęcimiu grupa odwiedziła także Centrum Żydowskie, gdzie zapoznała się z wystawą na temat historii Żydów oświęcimskich.