Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„…Mam jeszcze bardzo dużo do zrobienia...” - sesja edukacyjna online o Jerzym Adamie Brandhuberze

ps
01-06-2021

„…Mam jeszcze bardzo dużo do zrobienia...” to tytuł sesji edukacyjnej online Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, która odbędzie się 17 czerwca. Jej bohaterem będzie Jerzy Adam Brandhuber – artysta malarz, więzień niemieckiego obozu Auschwitz i jeden z pierwszych pracowników Miejsca Pamięci Auschwitz. W tym roku mija 40 lat od jego śmierci.

 

Jerzy Adam...
Jerzy Adam...
Jerzy Adam...

Sesja odbędzie się na platformie zoom i będzie tłumaczona symultanicznie na język angielski.

Program:

16.00 – Inauguracja sesji – Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście

16.05 – „…Mam jeszcze bardzo dużo do zrobienia…” – panel wspomnieniowy z udziałem Anny Odi, dr. Franciszka Pipera i Christopha Heubnera.
Prowadzenie: Teresa Wontor-Cichy, Centrum Badań Muzeum Auschwitz

16:50 – przerwa

17.00 – Prezentacja: prace Jerzego Adama Brandhubera w zbiorach Miejsca Pamięci
Agnieszka Sieradzka, Zbiory

17.30 – „Jerzego Adama Brandhubera obrazy Auschwitz”
Rozmowa Jadwigi Pinderskiej-Lech z prof. Andrzejem Linertem, autorem książki o Jerzym Adamie Brandhuberze.

18.00 – Zakończenie sesji

Program sesji obejmuje 3 godziny dydaktyczne. Udział w niej jest bezpłatny. Prosimy o przesyłanie zgłoszeń za pomocą formularza online do 15 czerwca 2021 r. Po tym terminie otrzymacie Państwo e-mail z linkiem do udziału w spotkaniu.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Koordynacja:

Jerzy Adam Brandhuber urodził się 23 października 1897 r.  w Krakowie. Tu studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Akademii Sztuk Pięknych.

W latach 1925-1939 pracował jako nauczyciel w Jaśle. W tym okresie dużo rysował i malował.  Najbardziej tragiczny okres jego życia przypadł na lata niemieckiej okupacji, które przyniosły mu aresztowanie i deportowanie w dniu 14 stycznia 1943 r. do KL Auschwitz. Powodem osadzenia artysty w obozie była przynależność do ZWZ/AK i udzielenie pomocy Żydom. W październiku 1944 r. przeniesiono go do KL Sachsenhausen, z którego uwolniony został 3 maja 1945 r.

W 1946 r. powrócił do Krakowa i rok później podjął pracę, jako kustosz w utworzonym w 1947 r. Muzeum Auschwitz-Birkenau. Pracował jako kierownik Działu Naukowego i zajmował się badaniami historycznymi.

Był artystą malarzem, który pozostawił po sobie ogromną spuściznę. Obok tematyki nawiązującej do tragicznych przeżyć z lat wojny, malował martwe natury, kwiaty i portrety ludzi z najbliższego otoczenia. Przez wiele lat utrwalał także pamięć o tragicznych wydarzeniach obozowych, pracując jako kierownik Działu Naukowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i zajmując się badaniami historycznymi. Zmarł 19 czerwca 1981 r.

LEKCJA INTERNETOWA "SZTUKA W KL AUSCHWITZ"