Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Konferencja online w 82. rocznicę deportacji Polaków do Auschwitz

ps
16-06-2022

14 czerwca w Miejscu Pamięci Auschwitz odbyła się konferencja poświęcona losom polskich leśników zaangażowanych w czasie II wojny światowej w działania ruchu oporu i historii pierwszych transportów Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz. W programie była również dyskusja z udziałem członków rodzin ocalałych z obozu. 

 

Konferencja towarzyszyła obchodom 82. rocznicy deportacji Polaków do KL Auschwitz. Całą konferencję można obejrzeć na kanale YouTube Muzeum Auschwitz.

Konferencję rozpoczął wykład dr. Piotra Setkiewicza „Pierwsze transporty Polaków do KL Auschwitz”.

W dyskusji „Polscy leśnicy w trakcie II wojny światowej. Pomoc i współpraca z oddziałami partyzanckimi” wzięli udział  Arkadiusz Bąk z Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, Krzysztof Pięciak z Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, Piotr Kacprzak, współautor Księgi Pamięci Leśników deportowanych do KL Auschwitz.

– Leśnicy, drzewiarze i inni pracownicy związani z gospodarką leśną mieli ogromny wpływ na powstanie i funkcjonowanie Związku Walki Zbrojnej, a później Armii Krajowej, czyli wojska polskiego w konspiracji. Włączali się w działalność konspiracyjną pośrednio, poprzez chronienie lasów, a także bezpośrednio w konspirację niepodległościową – powiedział Arkadiusz Bąk z Muzeum Armii Krajowej w Krakowie

– Aktywność leśników była na wielu płaszczyznach. Zaczynało się od przyjmowania pod dach, ukrywania tych, którzy uciekali przed niemieckim aparatem bezpieczeństwa albo próbowali przedostać się przez zieloną granicę, albo byli uchodźcami z terenów wcielonych do Rzeszy. Udzielali różnych porad topograficznych. Wskazywali niedostępne albo rzadko uczęszczane ścieżki, którymi partyzanci mogli się przemieszczać, którymi mogli wyjść z obławy, z okrążenia. Przede wszystkim wielu leśników włączyło się bezpośrednio w działalność Armii Krajowej, złożyło przysięgę i działało w oddziałach partyzanckich – dodał.

Na zakończenie odbyła się dyskusja panelowa „Rodzinna pamięć” z udziałem członków rodzin ocalałych z Auschwitz. Głos zabrali: Wanda Nowicka, Małgorzata Trojanowska, Eleonora Szafran oraz Józefa Posch-Kotyrba.

– Rzecz, która jest szczególnie ważna w przekazywaniu pamięci, to właśnie to by pokazać, że nawet w najtrudniejszych, ekstremalnych warunkach można zostać człowiekiem, że trzeba starać się nie poddać, co jest bardzo trudne. Bo każdy ma jakieś chwile zwątpienia, załamania co było udziałem mojego ojca jednego jak i drugiego, można tym człowiekiem zostać, można dbając o siebie i swoich najbliższych jednocześnie też dążyć do tego, żeby innym pomóc w miarę możliwości – powiedziała Wanda Nowicka, pasierbica Kazimierza Albina.

Organizatorami konferencji były: Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, Stowarzyszenie Leśników im. św. Jana Gwalberta oraz Lasy Państwowe.

Przez cały okres funkcjonowania KL Auschwitz deportowano do tego obozu około 205 pracowników leśnictwa. Co najmniej 170 z nich zginęło w tym lub innych obozach koncentracyjnych. Ich losom poświęcona jest „Księga Pamięci leśników deportowanych do KL Auschwitz w latach 1940-1944”. Jest ona dostępna bezpłatnie w formacie PDF.

Księga Pamięci podzielona została na dwie główne części. Pierwsza zawiera artykuły na takie tematy jak m.in.: edukacja leśników w dwudziestoleciu międzywojennym i ich sytuacja po wybuchu II wojny światowej oraz ustawodawstwo niemieckie dotyczące leśnictwa w okupowanej Polsce. Część druga natomiast to artykuł na temat powodów aresztowania leśników i ich deportacji do Auschwitz oraz biogramy poszczególnych więźniów, którym towarzyszy bogaty wybór dokumentacji archiwalnej.