Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Historyczne walizy w specjalistycznych magazynach

ps
19-12-2014

1800 historycznych waliz, które należały do Żydów deportowanych na zagładę do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, zostało umieszczonych w zaprojektowanych specjalnie dla tych obiektów magazynach.

Wszystkie pomieszczenia zostały wyposażone w system gaszenia, nowoczesne oświetlenie bezpieczne dla historycznych obiektów oraz specjalistyczne szafy do przechowywania waliz.

— Konstrukcja szaf jest wynikiem analiz wielu czynników związanych ze stanem zachowania oraz charakterystyką przechowywanych obiektów — powiedziała Magdalena Emilewicz-Pióro, koordynująca projekt. — Pod uwagę wzięta została zarówno problematyka konserwatorska, jak i wielkość waliz oraz dostępna przestrzeń magazynowa. Szafy są lekkie i wykonane z bezpiecznych, trudno zapalnych materiałów. Wysokość pomiędzy wysuwanymi perforowanymi półkami jest indywidualnie dobierana w zależności od wielkości obiektu. Same walizy ułożone są, opierając się na największej powierzchni. Dzięki temu nie będą ulegać deformacjom — podkreśliła Emilewicz-Pióro.

Przed przeniesieniem do nowych magazynów wszystkie walizy zostały zmierzone, odczyszczone, został sprawdzony i oceniony stan ich zachowania. Przy każdej z ponad 1800 waliz określono materiały, jakich użyto do ich produkcji. Wykonano także dokumentację napisów na walizach oraz innych oznaczeń indywidualnych – zostaną one opracowane i udostępnione w formie katalogu.

Na jednej z waliz widnieje nazwisko Else Ury, znanej przed wojną autorki-tych i  książek dla dzieci i młodzieży. Urodziła się ona w 1877 r. w Berlinie w mieszczańskiej rodzinie żydowskiej. Największy rozgłos przyniosła jej seria dziesięciu tomów Beniaminków opowiadająca o perypetiach młodej dziewczyny Annie Marii Brown. Była to najpopularniejsza książka dla młodych panien w latach 20- i 30-tych XX wieku w Niemczech. W styczniu 1943 r. Else Ury została wywieziona z Berlina do obozu Auschwitz, gdzie została zamordowana w komorze gazowej 13 stycznia 1943 r. zaraz po przybyciu. W obozie zginęła także jej siostra Kate z dziećmi i mężem.

W zbiorach Muzeum Auschwitz znajduje się łącznie ok. 3,8 tysiąca waliz, z czego dwa tysiące prezentowane jest na wystawie głównej, gdzie odwiedzający mogą zobaczyć wiele osobistych przedmiotów należących do ofiar obozu. 

Zakończona właśnie modernizacja magazynów to część szeroko zakrojonych inwestycji służących zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa archiwaliom i zbiorom, stanowiącym materialne świadectwo ofiar byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. W tej chwili trwa opracowywanie projektu nowych magazynów, w których przechowywane będą tekstylia poobozowe.

Nowoczesne magazyny waliz powstały w ramach projektu pod nazwą „Auschwitz — Zachowanie Autentyzmu — dziewięć zadań na lata 2012-2015” i jest współfinansowany z grantu bezpośredniego Komisji Europejskiej w ramach programu Europa dla Obywateli. 

Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w jakikolwiek sposób informacji zawartych w niniejszej publikacji.