Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Edukacja o Auschwitz i Holokauście w autentycznych miejscach pamięci...” – publikacja pokonferencyjna

Katarzyna Odrzywołek / MCEAH
27-09-2019

„Edukacja o Auschwitz i Holokauście w autentycznych miejscach pamięci. Stan obecny i perspektywy na przyszłość” to nowa publikacja Muzeum Auschwitz. Stanowi ona podsumowanie międzynarodowej konferencji pt. „Przyszłość edukacji o Auschwitz i Holokauście w autentycznym miejscu pamięci”, która odbyła się w Oświęcimiu w dniach 10-12 października 2018 r.

 

Konferencja odbyła się na zakończenie polsko-holenderskiego projektu edukacyjnego pt. „The Future of Auschwitz and the Holocaust Education in Authentic Memorial Sites”, który był realizowany przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz Dom Anny Frank w Amsterdamie.

„Czym jest edukacja o Auschwitz i Holokauście? Czy są jakieś specyficzne cechy, które wyróżniają ją od nauczania o II wojnie światowej? W jaki sposób należy ją realizować w autentycznym miejscu pamięci? Czy miejsca historyczne, jakimi są tereny byłych obozów koncentracyjnych i zagłady, oddziałują na jej kształt? Jeżeli tak, to jakie są stojące przed nimi wyzwania i konsekwencje dla pracy edukacyjnej? […] Pytania te, a także wiele innych stały się inspiracją do rozważań dla autorów tekstów zamieszczonych w niniejszej publikacji.” – pisze we wstępie dr Piotr Trojański, redaktor publikacji.

Książka podzielona została na trzy części zatytułowane: „Wyzwania”, „Perspektywy” i „Dobre praktyki”. Pierwsza ma charakter wprowadzający – znajdują się w niej teksty muzealników reprezentujących autentyczne miejsca pamięci (Bartosz Bartyzel, Piotr Tarnowski, Małgorzata Grzanka, Joanna Podolska). Druga część publikacji przedstawia różne perspektywy badawcze edukacji o Auschwitz i Holokauście: społeczną (Marek Kucia, Katarzyna Stec), etyczną (Alicja Bartuś) i filologiczną (Agnieszka Kasperek). Trzecia z kolei prezentuje przykłady dobrych praktyk – projekty edukacyjne realizowane w Miejscu Pamięci Auschwitz (Adam Musiał, Gabriel Dittrich, Tomasz Michalik, Marcin Owsiński, Ewa Guziak, Piotr Kondratowicz).

„Chciałbym wyrazić nadzieję, że książka ta, stanowiąca po części swoistą dokumentację polsko-holenderskiego projektu, stanie się inspiracją do dyskusji na temat przyszłości edukacji o Auschwitz i Holokauście w autentycznych miejscach pamięci” – napisał Piotr Trojański.

Cały projekt, w tym niniejsza publikacja, sfinansowany został ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Królestwa Niderlandów.

Pliki do pobrania

edukacja_auschwitz.pdf
edukacja_auschwitz.pdf
Publikacja w formacje PDF
edukacja_auschwitz.mobi
edukacja_auschwitz.mobi
Publikacja w formacje MOBI
edukacja_auschwitz.epub
edukacja_auschwitz.epub
Publikacja w formacje EPUB