Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Dina Gottliebova - ciąg dalszy

15-08-1999

Amerykańscy kongresmani rozpoczęli energiczną kampanię na rzecz zwrotu przez Polskę obrazów byłej więźniarki hitlerowskiego obozu KL Auschwitz. Przedstawicielka Partii Demokratycznej ze stanu Nevada Shelley Berkley przedstawiła w czwartkek w Kongresie USA apel do rządu Polski oraz muzeum w b. obozie Auschwitz-Birkenau o jak najszybszy zwrot 76-letniej obecnie Dinie Gottliebovej-Babbitt jej siedmiu prac, powstałych w obozie.

Wiceprzewodniczący Międzynarodowej Rady Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau Stefan Wilkanowicz w liście do dyrektora muzeum Jerzego Wróblewskiego stwierdza m.in.:

"Uważam /.../ za bardzo niebezpieczne zastępowanie oryginałów kopiami. Wiemy dobrze jak szerzona jest dziś neonazistowska propaganda, która usiłuje przekonać szerokie kręgi ludzi (m.in. bardzo sprawnie wykorzystując Internet), że nie było ani komór gazowych w Auschwitz ani właściwie Shoah /.../ Wiemy także, że młodzież coraz gorzej zna historię, a zatem łatwiej jej wmówić kłamstwa oczywiste dla starszego pokolenia. Nie można także lekceważyć szerzących się wśród młodych w wielu krajach postaw nienawiści i agresji w stosunku do innych. Musimy więc bardzo dbać o autentyczność wszystkiego co znajduje się na terenie Muzeum."