Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Czy to jest człowiek? – Wykluczenia we współczesnym świecie”. Międzynarodowa Konferencja Edukacyjna. Rejestracja dla słuchaczy.

MCEAH
06-07-2021

Wykluczenia we współczesnym świecie będą tematem Międzynarodowej Konferencji Edukacyjnej organizowanej przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz. Odbędzie się ona 7-8 lipca 2021 r. i ze względu na pandemię koronawirusa będzie miała wyłącznie formę zdalną. 

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w konferencji w charakterze słuchacza. Wydarzenie odbywać się będzie na platformie Zoom.

 

– Doświadczenie Auschwitz i Szoa wpłynęło bardzo mocno na ludzi, którzy przetrwali. Wielu z nich już pod koniec wojny apelowało, by ich przeżycia stały się przestrogą dla przyszłych pokoleń. Ocalały z Auschwitz Primo Levi jedną ze swoich książek dotyczącą Zagłady zatytułował „Czy to jest człowiek?”. Jego słowa są niezwykle aktualne we współczesnym świecie i dlatego znalazły się w tytule konferencji – powiedział dyrektor MCEAH Andrzej Kacorzyk.

Słowa innego ocalałego z Auschwitz Mariana Turskiego stały się z kolei mottem planowanej konferencji. 27 stycznia 2020 r., na obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, zaapelował on do zebranych: „Bądźcie wierni przykazaniu. 11 przykazanie: nie bądź obojętny. Bo jeżeli nie, to się nawet nie obejrzycie, jak na was, na waszych potomków, jakieś Auschwitz nagle spadnie z nieba”.

– Miliony ludzi na całym świecie są prześladowane ze względu na swoją religię, kolor skóry, płeć czy orientację seksualną. Historia ludzkości pokazuje, że ciągle nie odrobiliśmy lekcji z przeszłości. Skandalem jest to, że dziś, niemalże 80 lat po Szoa, antysemickie wystąpienia publiczne, gesty, czy obraźliwe ataki bardzo często pozostają całkowicie bezkarne. Dlatego absolutnie koniecznym jest uświadomienie sobie naszej odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy i wpływu naszej postawy na proces, który może doprowadzić do katastrofy – podkreślił dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

Podczas konferencji głos zabiorą zarówno osoby, które doświadczyły prześladowania, jak i przedstawiciele różnych wyznań religijnych, mniejszości, przedstawiciele organizacji międzynarodowych i lokalnych, którzy w ramach swoich działań szerzą świadomość na temat wykluczeń we współczesnym świecie i niosą realną pomoc oraz wsparcie tym, którzy stali się ich ofiarami.

Językami konferencji będą polski i angielski. Transmisja z konferencji będzie tłumaczona symultanicznie na: angielski, hiszpański, niemiecki, polski i rosyjski.

W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań prosimy o kontakt:

Pliki do pobrania