Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

80. rocznica śmierci o. Maksymiliana Kolbe

ŁL
14-08-2021

80 lat temu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz został zabity franciszkanin, o. Maksymilian Maria Kolbe. Rocznica tego wydarzenia została upamiętniona w Miejscu Pamięci.

o. Maksymilian...
80. rocznica...
80. rocznica...
80. rocznica...
80. rocznica...
80. rocznica...
80. rocznica...
80. rocznica...
80. rocznica...
80. rocznica...
80. rocznica...
80. rocznica...
80. rocznica...
80. rocznica...

W związku z pandemią koronawirusa tegoroczne obchody męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego w KL Auschwitz, przebiegły inaczej niż w latach poprzednich. Eucharystia ku czci Świętego została odprawiona równocześnie w kościele franciszkanów w Harmężach oraz w kościele pw. św. Maksymiliana w Oświęcimiu.

We Mszy Świętej, w której udział wzięli przedstawiciele władz kościelnych, parlamentu, władz rządowych i samorządowych, odprawionej w kościele pw. św. Maksymiliana w Oświęcimiu, przewodniczył Ludwig Schick, arcybiskup Bambergu.

Ks. Marek Studenski w homilii powiedział: – Nikt z nas tutaj młodych nie przeżył obozu, nie mamy prawa nawet zgadywać, jak można było w tym miejscu się odnaleźć, jakie mogły być ludzkie decyzje, dramaty, tragedie. Ale z drugiej strony takie osoby jak św. Maksymilian mówią o tym, że można było zdobyć się na wyżyny człowieczeństwa, że człowiek jest zdolny do wielkich zwycięstw. Dzięki temu, że jest św. Maksymilian Kolbe, dzisiaj tutaj przychodzimy. Na szczęście, dzięki Bogu obóz, Muzeum jest dla nas tylko Miejscem Pamięci. Wpatrując się w św. Maksymiliana możemy dojść do wniosku, że można zwyciężyć, że można pokonać cierpienie. Można nawet, niosąc swój własny krzyż nie do zniesienia, służyć innym i jeszcze innych podnosić na duchu.

– Możemy zadać pytanie. Co pomogło św. Maksymilianowi tak przeżyć obóz, dając świadectwo najwyższej miłości, która oddaje życie za przyjaciół? To był człowiek, który współpracował z łaską – dodał. 

– Chcąc upamiętnić 80. rocznicę osadzenia i zamordowania w Auschwitz, franciszkanina, o. Maksymiliana Kolbe, Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Miejscu Pamięci Auschwitz wspólnie z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, zorganizowało sesję edukacyjną po tytułem „Świadectwo”, poświęconą postaci o. Kolbe – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor MCEAH.

 

 

Rajmund Kolbe urodził się 8 stycznia 1894 r. w Zduńskiej Woli. W 1910 r. wstąpił do zakonu franciszkanów we Lwowie, gdzie otrzymał imię Maksymilian. W 1912 r. rozpoczął studia w Rzymie z zakresu filozofii i teologii, uzyskując doktoraty z tych nauk, a także przyjął święcenia kapłańskie. Do Polski powrócił w 1919 r. W 1927 r. założył pod Warszawą klasztor w Niepokalanowie i wydawnictwo. Był też misjonarzem w Japonii.

Został aresztowany w Niepokalanowie 17 lutego 1941 r., gdzie pełnił funkcję przełożonego, gwardiana. Po kilkumiesięcznym śledztwie w warszawskim więzieniu Pawiak 29 maja 1941 r. przywieziony został do Auschwitz. Gdy w końcu lipca tego roku w odwecie za ucieczkę więźnia kierownik obozu rozkazał skazanie 10 więźniów z tego samego bloku na śmierć głodową, jeden ze skazanych, Franciszek Gajowniczek, prosił o darowanie życia ze względu na żonę i dzieci. Słysząc te słowa, ojciec Kolbe wystąpił z szeregu i zwrócił się do esesmanów z propozycją zamiany za rozpaczającego więźnia. Przeprowadzający wybiórkę Karl Fritzsch zgodził się i ojciec Kolbe dołączył do pozostałych więźniów, których odprowadzono do podziemi bloku 11.

Po dwóch tygodniach zarządzono opróżnienie celi. Większość więźniów już nie żyła, niektórzy jeszcze dawali oznaki życia, wśród nich ojciec Kolbe. Esesmani postanowili więc zabić żyjących więźniów zastrzykami fenolu.

Został beatyfikowany przez papieża Pawła VI w 1971 r., jego kanonizacji dokonał św. Jan Paweł II 10 października 1982 r. W 1999 r. został ogłoszony przez papieża patronem honorowych dawców krwi. Patronuje on także diecezji bielsko-żywieckiej.

„Duchowieństwo chrześcijańskie i życie religijne w KL Auschwitz” - lekcja internetowa prezentująca sylwetki księży i kleryków, sióstr zakonnych, a także duchownych innych kościołów chrześcijańskich osadzonych przez Niemców w Auschwitz. Opisane są w niej także historie późniejszych świętych i błogosławionych, m.in. o. Maksymiliana Kolbe oraz Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein). W lekcji ukazano także różne aspekty życia religijnego w obozie, prowadzonego przez więźniów z narażeniem życia.

Lekcja dostępna jest w polskiej i angielskiej wersji językowej.