MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Włoskie wydanie „Epitafium”. Dyrektor Piotr Cywiński był gościem Festiwalu Literackiego w Mantui.

09-09-2017
Z okazji włoskiego wydania książki "Epitafium", dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński był gościem jednego z największych festiwali literatury na świecie, który co roku odbywa się we włoskiej Mantui. Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa Bollati Boringhieri pod tytułem "Non c’è una fine. Trasmettere la memoria di Auschwitz" w przekładzie Carlo Greppi'ego.

„75 lat po Aktion Reinhardt-współczesna pamięć o Zagładzie Żydów polskich” – seminarium dla edukatorów i nauczycieli

31-08-2017
W czterodniowym seminarium „75 lat po Aktion Reinhardt – współczesna pamięć o zagładzie Żydów polskich” zorganizowanym przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście wzięło udział 19 polskich nauczycieli. Seminarium to było częścią projektu edukacyjnego finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Odzyskana tożsamość

28-08-2017
Podczas prac nad nową wystawą główną Muzeum udało się ustalić tożsamość 8 więźniów, których fotografie obozowe znajdują się na rosyjskiej wystawie w bloku 14 „Tragedia - męstwo - wyzwolenie”.

Sierpniowy numer Miesięcznika „Oś”

25-08-2017
W sierpniowej „Osi” przede wszystkim wspominamy trzy rocznice. 1 sierpnia miała miejsce 73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia – 73. rocznica likwidacji tzw. Zigeunerfamilienlager, a 14 sierpnia – 76. rocznica śmierci o. Maksymiliana Kolbe. Więcej o rocznicowych obchodach wewnątrz numeru.

Seminarium dla izraelskich edukatorów

17-08-2017
W dniach 16-27 lipca 2017 Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau zorganizowało kolejną edycję seminarium „Auschwitz w zbiorowej świadomości w Polsce i na świecie. Rola i znaczenie pamięci Auschwitz-Birkenau dla Żydów i Polaków” skierowanego do izraelskich edukatorów. Wzięło w nim udział 18 osób – przewodników i pracowników instytucji, które zajmują się tematyką Zagłady.

76. rocznica śmierci o. Maksymiliana Kolbe w Auschwitz

14-08-2017
76 lat temu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz został zabity franciszkanin, o. Maksymilian Maria Kolbe. W rocznicę tego wydarzenia przy bloku 11, w którym mieściło się obozowe więzienie i w którym zabito zakonnika, odprawiono uroczystą mszę świętą. Wzięło w niej udział kilkaset osób, m.in. byli więźniowie Auschwitz. Nabożeństwu przewodniczył biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger.
1    4  5  6  7  8  9  10  11  12    256