Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

78. rocznica śmierci o. Maksymiliana Kolbe

14-08-2019

78 lat temu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz został zabity franciszkanin, o. Maksymilian Maria Kolbe. W rocznicę tego wydarzenia przy bloku 11, w którym mieściło się obozowe więzienie i w którym zabito zakonnika, odprawiono uroczystą mszę świętą. Nabożeństwu przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

 

Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Łukasz Lipiński
Fot. Łukasz...
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Marek Lach
Fot. Łukasz Lipiński
Fot. Łukasz...

Podczas homilii abp Marek Jędraszewski wspomniał słowa, które ojciec Maksymilian Maria Kolbe wypowiedział na kilka tygodni przed śmiercią do swojego współwięźnia „nienawiść nie jest siłą twórczą, siłą twórczą jest miłość”. – Jakże znamienne są tutaj słowa zastępcy komendanta Auschwitz Rudolfa Hossa, słowa Karla Fritzscha, który mówił „Dla nas wszyscy razem nie jesteście ludźmi…” – dodał metropolita krakowski.

Podczas mszy arcybiskup Bambergu Ludwig Schick nawiązał do koszmaru, jakim jest wojna. – Dzisiaj chciałem wspomnieć, na początku II wojny światowej sprzed 80 lat atak na Polskę 1 września 1939 roku. Rozpoczął on katastrofę ludzkości dla wszystkich, a zwłaszcza dla Polaków. – Żaden człowiek nie może uczynić siebie Bogiem, żaden naród nie może wznieść się ponad innych, ponieważ jedyny Bóg daje równe prawa wszystkim ludziom i nakłada równe obowiązki miłosierdzia na wszystkich innych – dodał.

Podczas rocznicowych uroczystości kwiaty złożono pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu bloku 11, a także na obozowym placu apelowym, gdzie 29 lipca 1941 r. Maksymilian Kolbe ofiarował życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka. Hierarchowie i franciszkanie modlili się również w celi nr 18 w podziemiach bloku 11, w której zamordowano św. Maksymiliana.

Rajmund Kolbe urodził się 8 stycznia 1894 r. w Zduńskiej Woli. W 1910 r. wstąpił do zakonu franciszkanów we Lwowie, gdzie otrzymał imię Maksymilian. W 1912 r. rozpoczął studia w Rzymie z zakresu filozofii i teologii, uzyskując doktoraty z tych nauk, a także przyjął święcenia kapłańskie. Do Polski powrócił w 1919 r. W 1927 r. założył pod Warszawą klasztor w Niepokalanowie i wydawnictwo. Był też misjonarzem w Japonii.

28 maja 1941 r. został osadzony w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Dwa miesiące później ofiarował swoje życie za nieznanego mu Franciszka Gajowniczka, wyznaczonego przez esesmanów na śmierć głodową w odwecie za ucieczkę jednego z więźniów. Zmarł 14 sierpnia 1941 r., zamordowany zastrzykiem fenolu w podziemiach tzw. Bloku Śmierci.

Został beatyfikowany przez papieża Pawła VI w 1971 r., jego kanonizacji dokonał św. Jan Paweł II 10 października 1982 r. W 1999 r. został ogłoszony przez papieża patronem honorowych dawców krwi. Patronuje on także diecezji bielsko-żywieckiej.

Duchowieństwo chrześcijańskie i życie religijne w KL Auschwitz - lekcja internetowa prezentująca sylwetki księży i kleryków, sióstr zakonnych, a także duchownych innych kościołów chrześcijańskich osadzonych przez Niemców w Auschwitz. Opisane są w niej także historie późniejszych świętych i błogosławionych, m.in. o. Maksymiliana Kolbe oraz Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein). W lekcji ukazano także różne aspekty życia religijnego w obozie, prowadzonego przez więźniów z narażeniem życia. 

Lekcja dostępna jest w polskiej i angielskiej wersji językowej.