MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Szkolenie dla edukatorów Muzeum z przedstawicielami Amud Aish Memorial Center

23-12-2016
Prawie 70 edukatorów-przewodników Muzeum Auschwitz wzięło udział w zajęciach prowadzonych przez pracowników i współpracowników Amud Aish Memorial Centre z Nowego Jorku. Była to część specjalistycznych szkoleń przygotowanych przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, w których każdego roku uczestniczą osoby oprowadzające zwiedzających w Miejscu Pamięci Auschwitz.

104 numer miesięcznika „Oś”

22-12-2016
Na okładce grudniowej „Osi” zobaczyć można jedną z prac oświęcimskiego artysty Pawła Warchoła Oratio, którą oglądać można w Centrum Dialogu i Modlitwy. Ekspozycja zgromadziła dzieła o charakterze sakralnym, których jest wiele w dorobku artysty, a bezpośrednie nawiązywanie do tej tematyki co pewien czas ujawnia się w kolejnych jego realizacjach. W otoczeniu Oratio zaprezentowane zostały rysunki Chrzcielnic, których inspiracją była fotografia kamiennej chrzcielnicy (2000 r.), Całun (1998–2000) – prace o charakterze abstrakcyjnym, a inspirowane duchowością klasztoru w Kalwarii Zebrzydowskiej, jak również najnowsze dzieła autora, nad którymi pracował w latach 2014-2016 r.

Nauczyciele i edukatorzy z Polski na seminarium „Judaizm — Dzieje i Kultura Żydów polskich — Holokaust”

09-12-2016
Nauczyciele, pracownicy muzeów i miejsc pamięci a także instytucji zaangażowanych w działalność edukacyjną dotyczącą relacji polsko-żydowskich, historii II wojny światowej i Holokaustu wzięli udział w seminarium „Judaizm — Dzieje i Kultura Żydów polskich — Holokaust” dla polskich edukatorów w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie, które odbyło się w dniach 6-18 listopada 2016 r.

„Auschwitz – Pamięć i Nadzieja” – konferencja dla kleryków

01-12-2016
„Auschwitz – Pamięć i Nadzieja” to tytuł trzydniowej konferencji dla kleryków wyższych seminariów duchownych przygotowanej przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, która odbyła się w dniach 25-27 listopada. Celem seminarium, w którym wzięło udział blisko 40 franciszkańskich kleryków z Łodzi i Krakowa, było przekazanie wiedzy o historii ludobójstwa Żydów w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz, a także o losach innych grup deportowanych do obozu – Polaków, Romów i jeńców sowieckich – ze szczególnym uwzględnieniem osób duchownych.

Monitoring internetowy pomaga w znalezieniu błędów, takich jak „polskie obozy śmierci”

01-12-2016
Do projektu „Remember”, którego celem jest zapobieganie używania pojęcia „polskie obozy koncentracyjne” lub „polskie obozy zagłady” dołączył nowy partner – PKO Bank Polski. Dzięki jego wsparciu finansowemu możliwa będzie kontynuacja monitoringu internetowego pozwalającego na znalezienie fałszywych fraz pojawiających się w Internecie.

Cichociemni w KL Auschwitz

29-11-2016
Cichociemni więzieni w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz byli bohaterami sesji edukacyjnej, którą 28 listopada zorganizowało Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz. Gościem honorowym był ostatni żyjący Cichociemny, oficer Armii Krajowej, kpt. Aleksander Tarnawski ps. Upłaz.
1    4  5  6  7  8  9  10  11  12    244