MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM

AUSCHWITZ-BIRKENAU

BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

9. posiedzenie Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau

19-06-2017
Rada Fundacji Auschwitz-Birkenau obradowała 19 czerwca w Warszawie. Głównym zadaniem Fundacji jest finansowanie konserwacji autentycznych pozostałości po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. Podczas posiedzenia przedłużona została kadencja Zbigniewa Nosowskiego oraz Marka Zająca, który ponownie został wybrany przewodniczącym Rady.

„Przeżyłem obóz. Portrety Stefana Hanke” – wystawa czasowa w Miejscu Pamięci Auschwitz

16-06-2017
„Przeżyłem obóz. Portrety Stefana Hanke”, to tytuł wystawy czasowej prezentującej portrety byłych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Ich autorem jest niemiecki fotograf Stefan Hanke.

Muzeum Auschwitz nagrodzone Złotym Medalem Honorowym za Zasługi dla Województwa Małopolskiego

16-06-2017
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau zostało uhonorowane Złotym Medalem Honorowym za Zasługi dla Województwa Małopolskiego. Decyzję te jednogłośnie podjęli radni sejmiku małopolskiego. Uroczyste wręczenie medali honorowych odbyło się 16 czerwca na gali w Teatrze Słowackiego w Krakowie.

14 czerwca - Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

14-06-2017
14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Data ta uznawana jest za początek funkcjonowania obozu. Decyzją Sejmu RP 14 czerwca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

14 czerwca 1940 r. – nowa wystawa internetowa Muzeum Auschwitz

12-06-2017
Historię deportacji pierwszego transportu Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz opowiada nowa wystawa internetowa w Google Cultural Institute przygotowana przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Spotkanie z Kazimierzem Piechowskim podczas sesji edukacyjnej o ucieczkach z KL Auschwitz

09-06-2017
Kazimierz Piechowski, były więzień Auschwitz, który 75 lat temu, wraz z trzema współwięźniami, zorganizował jedną z najbardziej brawurowych ucieczek z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady był 31 maja gościem specjalnym sesji edukacyjnej Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Wykład wprowadz
1    4  5  6  7  8  9  10  11  12    252